more_horiz

Janusz Kotański: Polska jest teraz postrzegana jako potęga moralna w Europie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 18:35
- W świecie, który jest pełen niepokoju, nienawiści, wojen, biedy czy rozchwiania moralnego, Ojciec Święty pozostaje jedynym trwałym wzorcem moralności i zasad, którymi należy się kierować w polityce międzynarodowej - mówił w Polskim Radiu 24 janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.
Papież Franciszek podczas nabożeństwa w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie
Papież Franciszek podczas nabożeństwa w Bazylice Świętego Piotra w WatykanieFoto: ALESSIA GIULIANI / ipa-agency.ne

Papież Franciszek przyjął w sobotę na audiencji pożegnalnej kończącego misję ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Janusza Kotańskiego. Polski dyplomata pełnił tę funkcję od 2016 roku. Nowym ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej będzie Adam Kwiatkowski, dotychczas sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. 

Janusz Kotański mówił o swojej działalności w Watykanie. - Nie mnie oceniać moje dokonania, ale odnoszę wrażenie, że to była misja, która jest spełniona, nasza pozycja jest bardzo mocno widziana przez Stolice Apostolską, nasze racje są rozumiane coraz lepiej. Co więcej, Polska jest teraz postrzegana jako potęga moralna w Europie. Okazało się, że te wszystkie zarzuty pod naszym adresem Polski, kierowane z równych stron, jeśli chodzi o tzw. migrantów, to nieprawda. Przejęliśmy 3,3 mln uchodźców z Ukrainy. Papież świetnie wie, co robi Polska w czasie tej okrutnej wojny Rosji - ocenił.

- Sześć lat intensywnej pracy, na rzecz tego, aby nasze racje były rozumiane w Stolicy Apostolskiej, ale również żeby czytelne były intencje, którymi się ona kieruje, to jest dużo. To moment, w którym może dojść do zmiany na stanowisku tak ważnym, jak ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej - powiedział gość audycji.

Posłuchaj
12:14 PR24_mp3 2022_05_14-17-35-32.mp3 Janusz Kotański o relacjach pomiędzy Polską a Stolica Apostolską (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Rozmawiał: Piotr Kowalczuk

Gość: Janusz Kotański

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także