more_horiz

"Pokazało brak jedności w UE". Dr Kawęcki komentuje wystąpienie Andrzeja Dudy w Kijowie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 08:05
- Wystąpienie Andrzeja Dudy należy rozpatrywać w dwóch obszarach: międzynarodowym, ukierunkowanym na te rozwiązania, które nastąpią po zakończeniu wojny i rosyjskiej agresji na Ukrainę, a z drugiej strony to są relacje polsko-ukraińskie - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki komentując przemówienie polskiego prezydenta przed Wierchowną Radą Ukrainy. Ocenił, że słowa Andrzeja Dudy pokazują podział polityczny w UE w kontekście Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił w niedzielę orędzie w Radzie Najwyższej Ukrainy. Był pierwszym zagranicznym przywódcą, który wystąpił na forum ukraińskiego parlamentu od wybuchu wojny w tym kraju. Po powrocie do Polski, na konferencji prasowej, prezydent podkreślił, że w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na potrzebę utrzymania jedności Ukrainy.

- Mówiłem w Kijowie jedno: trzeba absolutnie utrzymać jedność w sytuacji rosyjskiej agresji, trzeba stać absolutnie po stronie Ukrainy. Ta jedność musi zostać utrzymana. Nie ma powrotu do "business as usual" w sytuacji, kiedy widzieliśmy, co się stało w Buczy, w Borodiance, w Mariupolu. Kiedy widzimy absolutnie, kto jest agresorem, a kto jest ofiarą - powiedział w poniedziałek w Przemyślu prezydent Andrzej Duda po powrocie z Ukrainy. 

Dwa konteksty słów prezydenta

- Przemówienie Andrzeja Dudy pokazało brak jedności politycznej w Unii Europejskiej - ocenił w Polskim Radiu 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki. Jak dodał, słowa prezydenta Polski wypowiedziane do parlamentu ukraińskiego "należy rozpatrywać w dwóch obszarach: międzynarodowym, ukierunkowanym na te rozwiązania, które nastąpią po zakończeniu wojny i rosyjskiej agresji na Ukrainę, a z drugiej strony to są relacje polsko-ukraińskie".

- Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, to pojawia się pytanie stawiane warunkowo: czy jeśli Ukraina wygra tę wojnę, czy wygra pokój? Pojawia się coraz więcej wątpliwości, że Ukraina tego pokoju może nie wygrać - wskazał. Przywołał wypowiedzi polityków niemieckich, francuskich, włoskich, które "z jednej strony mówią, że konflikt będzie eskalował", co jest argumentem za jak najszybszym zawieszeniem broni i pokojem, ale też by "Rosja, Putin utrzymał twarz i by Ukraina zgodziła  się na warunki naruszające jej integralność terytorialną i pewnie też suwerenność".

"Pokazało brak jedności politycznej w UE"

- W wypowiedziach polityków z kręgów UE mówi się coraz mocniej, że odbudowa gospodarki i infrastruktury ukraińskiej nie będzie możliwa z udziałem zamrożonych aktywów oligarchów rosyjskich, bo z punktu widzenia prawnego jest to wątpliwe. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen tak tej sprawy nie stawia, ale z drugiej strony mówi, że głównego ciężaru odbudowy nie weźmie na siebie Federacja Rosyjska, a ale państwa członkowskie - tłumaczył. - Na tym tle wystąpienie Andrzeja Dudy pokazało brak jedności politycznej w Unii Europejskiej - ocenił.

Posłuchaj
09:15 Krzysztof-Kawecki--PR24_AAC 2022_05_23-07-49-17.mp3 Dr Kawęcki o wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie ("Temat dnia/ Gość PR24")

W rozmowie więcej komentarza do wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość:  dr Krzysztof Kawęcki (politolog)

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 7.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także