Wystąpienie prezydenta Dudy w ukraińskim parlamencie. Talaga: przedstawił stanowisko kilkunastu krajów
- Dobrze, że taki głos wybrzmiał, dobrze, że Ukraińcy nie mają poczucia, że Zachód jest gotowy do jakiegoś kompromisu z Putinem za ich plecami - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute komentując wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy przed ukraińskim parlamentem. - Czas pokaże, co z tego wyniknie, ale potencjał jest ogromny - przyznał, pytany o gesty wzajemności Ukraińców wobec Polski.
2022-05-23, 14:47
Prezydent Andrzej Duda wygłosił w niedzielę orędzie w Radzie Najwyższej Ukrainy. Był pierwszym zagranicznym przywódcą, który wystąpił na forum ukraińskiego parlamentu od wybuchu wojny w tym kraju. Po powrocie do Polski, na konferencji prasowej, prezydent podkreślił, że w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na potrzebę utrzymania jedności Ukrainy.
Głos kilkunastu krajów NATO
- To było bardzo potrzebne i pożyteczne przemówienie - ocenił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. - Było to pierwsze od wybuchu wojny przemówienie głowy państwa w parlamencie ukraińskim na żywo, nie online. Po drugie, prezydent wypowiedział kilka ważnych kwestii w kontekście tego, co słychać z niektórych krajów, jak Włochy, Francja i Niemcy, że przydałoby się zawrzeć kompromis z Rosją, nawet kosztem terytorium Ukrainy - tłumaczył ekspert.
- Prezydent powiedział jednoznacznie, że nie ma o tym mowy, chyba, że sama Ukraina tak zdecyduje. To jest istotne, bo nie jest to tylko polskie stanowisko, ale przynajmniej kilkunastu krajów NATO, w tym - największych potęg, jak Stany Zjednoczone, czy Wielka Brytania. Dobrze, że taki głos wybrzmiał, dobrze, że Ukraińcy nie mają poczucia, że Zachód jest gotowy do jakiegoś kompromisu z Putinem za ich plecami. Według mnie, to było najważniejsze - stwierdził Andrzej Talaga.
Polityka to nie tylko interesy
Pytany o wzajemności Ukraińców wobec wystąpienia prezydenta Polski gość "Tematu dnia" wskazał, że "ważnym gestem było to, co się stało na cmentarzu Orląt Lwowskich, którzy przecież walczyli również z Ukraińcami". - To, że lwy wróciły na swoje miejsce jest znaczącym symbolem ukraińskim, bez wątpienia. Jak rozumiem, jest to jakaś wzajemność za to, co Polacy zrobili w związku z wojną, czyli przyjęcie uchodźców, danie im wszystkich praw - oprócz politycznych - w Polsce - ocenił.
REKLAMA
- Słyszymy, że są zapowiedzi podobnych praw dla Polaków na Ukrainie. To już raczej gest niż jakaś praktyczna wartość. Kto z Polaków będzie występował o pracę i świadczenia socjalne na Ukrainie? Zapewne są i tacy, ale nieliczni. Ale gesty też budują atmosferę, a atmosfera buduje realną politykę - bo realność to nie tylko interesy, ale również emocje, atmosfera, przyjaźnie, animozje między konkretnymi politykami, a tutaj sprawy między Polską a Ukrainą idą w jak najlepszym kierunku- stwierdził.
Pytanie, co będzie po wojnie?
Rozmówca Antoniego Trzmiela zwrócił uwagę, że ważne też będzie to, co będzie działo się po wojnie, przy odbudowie kraju. - Czy polskie firmy będą traktowane na preferencyjnych warunkach, czy na gorszych niż bogatsze przedsiębiorstwa z Francji, czy Niemiec. Czas pokaże, co z tego wyniknie, ale potencjał jest ogromny - przyznał Andrzej Talaga.
Posłuchaj
Andrzej Talaga o znaczeniu wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy przez Najwyższą Radą Ukrainy ("Temat dnia/ Gość PR24") 22:32
Dodaj do playlisty
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Polska podpisze nowy traktat sąsiedzki z Ukrainą? Jakub Kumoch zdradził plany prezydenta Andrzeja Dudy
- Światowe media o wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie. "Polska stanęła po stronie Ukrainy"
- Paweł Sałek podkreśla ogromne znaczenie wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie. "Jedno z ważniejszych przemówień"
Wizyta prezydenta Dudy w Kijowie. Dera: to pokazuje determinację, by Ukraina stała się członkiem UE
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 23.05.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 13.33
mbl
REKLAMA