more_horiz

Forum w Davos. Joanna Miziołek: pawilon Rosjan został przekształcony w pawilon zbrodni wojennej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 14:11
- Najbardziej odwiedzanym pawilonem był ten poświęcony zbrodni rosyjskiej. Kiedyś to był pawilon Rosjan, w którym Rosja miała swoje stoisko i mogła rozmawiać o stosunkach gospodarczych. Obecnie nie było tam ani jednego polityka rosyjskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Miziołek (Wprost, PR24).
Joanna Miziołek: pawilon Rosjan został przekształcony w pawilon zbrodni wojennej.
Joanna Miziołek: pawilon Rosjan został przekształcony w pawilon zbrodni wojennej.Foto: PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wezwali w Davos do zwiększenia wysiłków Zachodu na rzecz pomocy Ukrainie. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego zarówno prezydent, jak i premier mówili, że Europa Zachodnia może zrobić więcej dla wschodniego sąsiada. Wciąż otwartą sprawą pozostaje przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Na antenie Polskiego Radia 24 forum skomentowała uczestnicząca w nim publicystka Joanna Miziołek. Jak wskazała, "Davos odbyło się po to, żeby na nowo nakreślić stosunki i relacje międzynarodowe po tym, jak zakończyła się pandemia, i w trakcie trwania wojny". - To były dwa główne hasła, a myślę, że Ukraina dominowała jednak bardziej - oceniła.

"Pawilon Rosjan został przekształcony w pawilon zbrodni wojennej"

Przekazała, że "najbardziej odwiedzanym pawilonem był ten poświęcony zbrodni rosyjskiej". - Kiedyś to był pawilon Rosjan, w którym Rosja miała swoje stoisko i mogła rozmawiać o stosunkach gospodarczych - przypomniała. - Obecnie nie było tam ani jednego polityka rosyjskiego i miało to swój wymiar symboliczny i ważny - dodała.

- Pawilon zbrodni rosyjskiej odwiedził między innymi premier Mateusz Morawiecki i politycy ukraińscy. Był pan Kliczko, pan Fedorow, czyli minister transformacji cyfrowej Ukrainy - zaznaczyła i dodała, że "to właśnie z nim spotkał się w Davos Janusz Cieszyński, nasz minister ds. cyfryzacji i rozmawiali o tym jak usprawnić wszystkie sprawy związane z wydawaniem numerów PESEL, paszportów".

- Tu ma być jakaś jednolita komunikacja - wskazała i podkreśliła, że "ścisła współpraca między Polską a Ukrainą coraz bardziej się rysuje".


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:49 Miziołek.mp3 Joanna Miziołek: pawilon Rosjan został przekształcony w pawilon zbrodni wojennej (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Joanna Miziołek (Wprost, PR24)

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 13.33


jb

Zobacz także

Zobacz także