more_horiz

Wojna na Ukrainie. Prof. Górski: dopóki ropa nie stanieje, Rosja będzie kontynuowała agresywną politykę

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 16:00
- Jeżeli ktoś myśli o doprowadzeniu do ograniczenia agresywności Rosji, podstawowym zadaniem jest to, aby ceny surowców, z których Rosja utrzymuje swoją agresywną politykę, radykalnie się zmniejszyły. Wtedy będziemy oglądali zupełnie inną politykę rosyjską. Nie tylko na tym odcinku - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, amerykanista i prawnik z Kolegium Jagiellońskiego.
Prof. Grzegorz Górski: dopóki ropa nie stanieje, Rosja będzie kontynuowała agresywną politykę
Prof. Grzegorz Górski: dopóki ropa nie stanieje, Rosja będzie kontynuowała agresywną politykę Foto: Oil and Gas Photographer/ Shutterstock

Wojna na Ukrainie trwa już ponad sto dni. Rosjanie po nieudanej próbie zajęcia całego terytorium tego kraju, obecnie skupiają swoje wojska we wschodniej i południowej jego części. W Donbasie dochodzi do zaciętych walk. Giną żołnierze i cywile

- Od dawna jestem zwolennikiem tezy, że tak długo, jak długo ceny ropy będą się utrzymywały na poziomie około 110-120 dolarów, Rosja będzie kontynuować swoją agresywną politykę - czy to będzie Ukraina czy to będą inne odcinki. Dopóki Rosja będzie miała zasoby, aby taką politykę kontynuować, będzie to robiła - podkreślił prof. Grzegorz Górski.

- Jeżeli ktoś myśli o doprowadzeniu do ograniczenia tej agresywności Rosji, podstawowym zadaniem jest to, aby ceny surowców, z których Rosja utrzymuje swoją agresywną politykę, radykalnie się zmniejszyły. Wtedy będziemy oglądali zupełnie inną politykę rosyjską. Nie tylko na tym odcinku - dodał profesor.

"Schorzenie, na które cierpią ludzie Zachodu"

Odniósł się także do reakcji zachodnich polityków, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak duże zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie i na świecie stanowi Rosja. Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, na przykład, że należy sprawić, aby Rosja mogła wyjść z obecnej wojny na Ukrainie "z twarzą". 

- To jest pewne schorzenie, na które cierpią ludzie Zachodu. Wynika to z tego, że oni nie chcą pewnych rzeczy przyjąć do wiadomości. Podstawowym czynnikiem, na który w tej sytuacji warto zwrócić uwagę jest to, że po 1945 roku Rosja uzyskała zdobycze, których później już nigdy nie miała. To było maksimum tego rosyjskiego zasięgu, czyli pół Europy - zaznaczył Grzegorz Górski. 

Jak wskazał, wówczas Związek Radziecki, "nie był usatysfakcjonowany" i nadal szukał nowych zdobyczy. 

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:47 _PR24_AAC 2022_06_04-15-06-19.mp3 prof. Grzegorz Górski o wojnie na Ukrainie (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Grzegorz Górski (amerykanista, prawnik, Kolegium Jagiellońskie)

Data emisji: 4.06.2022

Godzina emisji: 15.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także