more_horiz

Rozwój sił zbrojnych. Maciej Szopa: dysponujemy jednymi z najnowocześniejszych rozwiązań na świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 16:11
- Polska inwestowała w rozwój systemów artyleryjskich, które są już wzbogacane o nowoczesne systemy rozpoznania. Dzięki temu, na obecnym etapie historii, to właśnie Polska dysponuje jednymi z najnowocześniejszych, a miejscami i najnowocześniejszymi, rozwiązaniami na świecie - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Szopa (Defence24.pl).
Maciej Szopa o polskich siłach zbrojnych: dysponujemy jednymi z najnowocześniejszych rozwiązań na świecie
Maciej Szopa o polskich siłach zbrojnych: dysponujemy jednymi z najnowocześniejszych rozwiązań na świecieFoto: Darek Delmanowicz/PAP

"Ukraińscy bardzo chwalą sobie Pioruny, polskie systemy rakietowe do zwalczania samolotów i dronów" - skomentował niemiecki dziennik "Welt". "Na Ukrainie świetnie sprawują się także polskie drony Warmate. System prowadzenia ognia Topaz uważany jest za jeden z najlepszych na świecie. Polska armia wprowadza go u siebie i buduje - jak pisze gazeta - największą artylerię wśród krajów NATO".

Gość audycji Maciej Szopa odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 do oceny niemieckiego dziennika. Jak wskazał, "okazuje się, że w wojnie na Ukrainie artyleria jest najbardziej skutecznym środkiem zadawania strat przeciwnikowi". Dodał, że jest ona odpowiedzialna "prawdopodobnie za ok. 60 proc. strat obydwu ze stron".

- Tak się składa, że Polska w pierwszej kolejności inwestowała w rozwój systemów artyleryjskich, które teraz też są już wzbogacane o nowoczesne systemy rozpoznania, w tym systemy dronowe. Dzięki temu, na obecnym etapie historii, to właśnie Polska dysponuje jednymi z najnowocześniejszych, a miejscami i najnowocześniejszymi, rozwiązaniami na świecie - podkreślił.

Ekspert wskazał także, że "polska myśl techniczna, to dobra myśl techniczna". - Jednak wiele rozwiązań do tych systemów, które teraz są produkowane w Polsce, było importowanych poprzez zakupy licencji na różne elementy i to było właśnie łączone z polską myślą techniczną - dodał.

Wojna na Ukrainie

Zapytany o to, jakie wnioski Polska może wyciągnąć z toczącej się wojny na Ukrainie, Maciej Szopa odparł, że "»pójście w artylerię« było dobrym ruchem, natomiast trzeba iść dalej w tym kierunku i kupować systemy, których do tej pory nie mieliśmy".

- Przypomnę, że Polska zainwestowała w gąsienicowe armatohaubice, czyli artylerię lufową typu Krab. (..) Wojna pokazuje, że trzeba inwestować także w ciężką artylerię rakietową. Między innymi niedawne zapytanie Polski do USA o 500 wyrzutni Heimars, to jest właśnie efekt wyciągania wniosków z wojny - wskazał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:44 PR24_mp3 2022_06_06-15-07-49.mp3 Maciej Szopa o polskich siłach zbrojnych: dysponujemy jednymi z najnowocześniejszych rozwiązań na świecie ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Maciej Szopa (Defence24.pl)

Data emisji: 06.06.2022

Godzina emisji: 15.06

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także