more_horiz

Kongres Polska Wielki Projekt. Prof. Grosse: miejsce rozmów o przyszłości w strategicznym ujęciu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 15:56
- Wojna na Ukrainie wpływa bardzo wyraźnie na nasze losy. Widać to we wzroście znaczenia geopolitycznego całej Europy Środkowo-Wschodniej - przypomniał w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego i panelista Kongresu Polska Wielki Projekt.
Przez trzy dni kongresu Polska Wielki Projekt planowane są panele dotyczące m.in. przyszłości UE.
Przez trzy dni kongresu "Polska Wielki Projekt" planowane są panele dotyczące m.in. przyszłości UE.Foto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

W piątek 10 czerwca 2022 rusza trzydniowy kongres Polska Wielki Projekt. XII edycja spotkania odbędzie się tradycyjnie na Zamku Królewskim w Warszawie. Pierwszy panel pt. "Wojna przyszła do Europy - Czy żyjemy w nowej erze?" rozpocznie się w piątek o godz. 11.00. Jednym z panelistów ma być premier Mateusz Morawiecki.

Przez trzy dni zostaną podjęte tematy m.in. Trójmorza, Rosji, nowoczesnych technologii, kwestii unijnych czy regionu Europy Środkowej. Na zakończenie kongresu - w niedzielę przed godz. 15.00 zaplanowano wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse będzie jednym z panelistów podczas spotkania "Trójmorze wobec mocarstw - mocarstwa wobec Trójmorza". Rozmówcy mają odpowiedzieć podczas dyskusji na pytania, jakie wyzwania stoją przed Polską oraz jaka przyszłość czeka nasz kontynent.

- Punktem wyjścia jak zawsze będzie dyskusja na temat Polski i jej przyszłości w ujęciu strategicznym, co jest pewną rzadkością, jeśli chodzi o debatę publiczną - podkreślił prof. Grosse. Dodał, że często kluczowe sprawy, jak "kształtowanie polityki Polski tak, by była ona wielkim projektem i żeby potrafiła wykorzystywać kryzysy i inne wewnętrzne sytuacje międzynarodowe dla swojej korzyści", odchodzą na dalszy plan.

Czytaj także:

Rosja jako czynnik zmiany

- Wojna na Ukrainie wpływa bardzo wyraźnie na nasze losy - to widać choćby w relacjach polsko-ukraińskich oraz we wzroście znaczenia geopolitycznego w całej Europie Środkowo-Wschodniej - zauważył europeista. Dodał, że rosyjska inwazja wpłynęła również na Unię Europejską i zachwianie pozycji Europy Zachodniej.

W audycji mowa była również o jedności Europy w obliczach konfliktów, a także roli Trójmorza w odniesieniu do innych organizacji międzynarodowych, jak np. Unia Europejska.


Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
15:15 PR24_mp3_20220608151254_Tomasz_Grosse.mp3 Prof. Tomasz Grosse o wpływie Rosji na geopolitykę (Temat dnia/Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW)

Data emisji: 08.06.2022

Godzina emisji: 15.12

st/PAP

Zobacz także

Zobacz także