more_horiz

Za tydzień szczyt NATO. Ekspert OSW: Rosja będzie się mu uważnie przyglądała

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 21:10
- Od tego jak NATO rozwija planowanie obronne (...), jak poszczególne państwa Sojuszu szybko inwestują w swoje siły zbrojne, jak państwa wschodniej flanki będą inwestowały w obronność - od sumy tych wszystkich działań będzie zależało to, jak Rosja postrzega Sojusz, czy z jej perspektywy te wszystkie działania są wiarygodne - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Gotkowska (OSW). 
Jens Stoltenberg: historyczny szczyt w Madrycie zmieni NATO, które będzie jeszcze silniejsze
Jens Stoltenberg: historyczny szczyt w Madrycie zmieni NATO, które będzie jeszcze silniejszeFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Zbliża się szczyt NATO w Madrycie, drugi od ataku Rosji na Ukrainę. W ostatnim czasie podobne spotkania odbywały się raz-dwa razy w roku, ale tym razem, z powodu wojny na Ukrainie, jest inaczej.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej powiedział, że będzie to "szczyt, który zmieni NATO, i w którym wezmą udział wszyscy przywódcy (państw - red.) NATO, dzięki czemu Sojusz Północnoatlantycki będzie silniejszy w tych niebezpiecznych czasach".

O tym, czego można się spodziewać po spotkaniu członków Sojuszu mówiła Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Szczyt w Madrycie będzie ważny pod względem dwóch kwestii. Zapadną decyzje dotyczące zwiększenia obecności i jej formy na wschodniej flance. Zostanie również przyjęta nowa koncepcja strategiczna Sojuszu.

- Będzie to strategia wyznaczająca zadania, pokazująca zagrożenia, wyzwania dla NATO, wobec których będzie musiało rozwijać odpowiedzi - wyjaśniła ekspert. 

Wydaje się, że nadal trwają negocjacje dotyczące formy obecności NATO we wschodniej Europie. - Państwa wschodniej flanki oczekiwały, że ta obecność zostanie znacznie zwiększona, przynajmniej do brygady w każdym państwie, w szczególności w krajach bałtyckich, w Polsce, ale również w Rumunii. Dziś wydaje się, że ta obecność będzie trochę mniejsza - dodała.     

Do spotkania premierów i prezydentów 30 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego dojdzie 29 i 30 czerwca w stolicy Hiszpanii.

Gościem pierwszej części audycji był Tomasz Grzywaczewski, który omawiał m.in. bieżącą sytuację na Ukrainie, która od ponad 100 dni walczy z rosyjskim najeźdźcą. 


Posłuchaj
16:01 PR24_mp3 2022_06_22-19-42-44.mp3 Justyna Gotkowska o najbliższym szczycie NATO ("Świat w powiększeniu")

09:37 PR24_mp3 2022_06_22-19-33-01.mp3 Tomasz Grzywaczewski o aktualnej sytuacji na Ukrainie ("Świat w powiększeniu")

  

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: Tomasz Grzywaczewski (TVP World), Justyna Gotkowska (OSW)

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 19.33, 19.42

kmp

Zobacz także

Zobacz także