more_horiz

Sejm ustalił maksymalną cenę węgla. Olga Semeniuk: kierujemy ten projekt do najuboższych

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 16:14
- Popyt napędza niestety różnego rodzaju złe procesy. Dzieje się to m.in. przez pośredników, których chcemy z tego łańcucha wyłączyć - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.
Olga Semeniuk
Olga SemeniukFoto: PR24/AK

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która ma chronić niektórych odbiorców przed wysokimi cenami węgla. Ustalona w ustawie maksymalna cena jednej tony węgla wyniesie 996,60 zł. Za głosowało 298 posłów, 15 było przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu. To cena maksymalna, co oznacza, że oferowany konsumentom węgiel może być tańszy. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie trzy tony węgla w tej cenie.

Regulowana cena węgla

Olga Semeniuk podkreśliła, że ustawą rządzący chcą wpłynąć na cenę węgla szczególnie w okresie, kiedy gospodarstwa domowe zakupują go na sezon grzewczy. - Chcemy, żeby cena węgla w okresie od końca sierpnia, gdy gospodarstwa domowe będą decydowały się na jego zakup, była regulowana - powiedziała.

Wiceminister powiedziała też, że za wzrost cen, poza sytuacją międzynarodową, odpowiadają także pośrednicy. - Przedsiębiorcy mówią, że zerwane łańcuchy dostaw w kontekście importu powodują strach. Ten strach napędza popyt, a popyt napędza niestety różnego rodzaju złe procesy. Dzieje się to m.in. przez pośredników, których chcemy z tego łańcucha wyłączyć - zdradziła.

- Przez spekulacje i wydłużone łańcuchy dostaw węgla, ta cena poszła gigantycznie w górę. Kierujemy ten projekt do najuboższych i najsłabszych, którzy potrzebują tego opału i węgla - dodała.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
11:43 PR24_mp3 2022_06_23-15-47-05.mp3 Olga Semeniuk o regulacji cen węgla (Gość PR24/Kongres 590)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i technologii)

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 15:47

dz

Zobacz także

Zobacz także