more_horiz

"Do jej wybuchu przyczyniły się także państwa UE". Marcin Roszkowski o wojnie na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 11:25
- Od czasu pomarańczowej rewolucji w 2004 roku i wprowadzenia systemu handlu emisjami oraz decyzji o budowie Nord Stream w 2005 roku nabrzmiewa rosyjska agresja na Ukrainę - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
Marcin Roszkowski
Marcin RoszkowskiFoto: PR24

Odcięcie dostaw gazu przez Rosję uderzyło w 12 państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedział nadzorujący unijną politykę klimatyczną wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck zapowiedział tymczasem uruchomienie drugiej fazy w kryzysowym planie awaryjnym, dotyczącym gazu.

Przyczyny wojny na Ukrainie

Marcin Roszkowski wskazuje na politykę energetyczną Niemiec i kilku innych krajów UE jako na przyczynę wybuchu wojny na Ukrainie. - Zaostrzanie polityki energetycznej czy rezygnowanie z alternatyw dla dostaw gazu przyczyniło się do wywołania tej wojny. Dotyczy to Niemiec i innych krajów UE, które handlowały z Rosją - powiedział. 

- Od czasu pomarańczowej rewolucji i wprowadzenia systemu handlu emisjami oraz budowy Nord Stream nabrzmiewa rosyjska agresja na Ukrainę. Rosja chce obejść ten kraj, jeżeli chodzi o dostawy gazu do Europy - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że wojna spowodowała przewrót w różnych dziedzinach gospodarki i polityki. Dotyka jednak także codziennego życia zwykłych obywateli. - Wojna zmieniła bardzo dużo, jeżeli chodzi o geopolitykę, energetykę czy finanse. Zmieniła także nasze życie na poziomie codziennym. W Warszawie mamy ok. 20 proc. nowych mieszkańców. To zmienia nasze życie na wielu poziomach - powiedział.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
11:53 PR24_mp3 2022_06_23-23-15-44.mp3 Marcin Roszkowski m.in. o przyczynach wojny na Ukrainie (Gość PR24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Marcin Roszkowski (ekonomista)

Data emisji: 23.06.2022

Godzina: 23.15

dz

Zobacz także

Zobacz także