more_horiz

Minister Puda o strategii zrównoważonego rozwoju. "Mieszkańcy mniejszych miejscowości muszą być tak samo traktowani"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 21:54
- Plan zrównoważonego rozwoju pozwala na to, by mieszkańcy mniejszych miejscowości czuli się tak samo traktowani, jak ci, którzy mają możliwości rozwoju w miastach - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Puda, minister Funduszy i Polityki Regionalnej. 
World Urban Forum w Katowicach. Puda: największe tego typu wydarzenie w naszej części Europy
World Urban Forum w Katowicach. Puda: największe tego typu wydarzenie w naszej części EuropyFoto: PAP/Paweł Supernak

W Katowicach trwa 11. edycja Światowego Forum Miejskiego. - Historia tego wydarzenia ma swój początek w 2018 r. gdy Polska złożyła dokumenty, by ubiegać się o status miasta organizującego World Urban Forum XXI edycji, wtedy nikt nie przykładał jeszcze do tego tak wielkiej wagi, udało się i po raz pierwszy w tej części Europy mamy największe tego typu wydarzenie na świecie - wyjaśnił gość PR24.

"22,5 tysiąca zarejestrowanych"

Dodał, że sama transformacja Katowic była jednym z powodów, dla którego udało się wygrać np. z miastem Meksyk. Polska tym samym stała się jednym z najbardziej z liczących się państw jeśli chodzi o politykę miejską, politykę zrównoważonego rozwoju. Minister zauważył, że w tym roku do udziału w Forum zarejestrowało się ponad 22,5 tysiąca osób, a to nie koniec bo Forum trwa.

- Są państwa, które w zabudowie wielorodzinnej muszą stawiać na zabezpieczenie mieszkańców w postaci niższych pięter jako schronów, a są takie państwa, które o tym w ogóle nie myślą. Są państwa, które myślą w jaki sposób zabezpieczyć gospodarkę wodną, ściekową na wypadek kryzysu, a są takie, które o tym nie myślą. Tego typu wydarzenie pozwala wymieniać się informacjami nawet dotyczącymi tak trudnego czasu, jak wojna na Ukrainie - mówił Grzegorz Puda.

Czytaj także:

Szef Funduszy i Polityki Regionalnej zauważył, że poprzedni rząd koalicji PO-PSL stawiał na rozwój dużych aglomeracji miejskich, zapominając często o mniejszych miasteczkach, o gminach miejsko-wiejskich, o tym, o czym teraz mówi rząd Zjednoczonej Prawicy, realizując plan zrównoważonego rozwoju.


Posłuchaj
10:52 _PR24_AAC 2022_06_27-20-48-26.mp3 World Urban Forum w Katowicach. Puda: największe tego typu wydarzenie w naszej części Europy ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Grzegorz Puda (minister Funduszy i Polityki Regionalnej)

Data emisji: 27.06.2022

Godzina: 20:48  

Zobacz także

Zobacz także