more_horiz

SWR wciąż sieje propagandę o Polsce. "Rosjanie chcą skłócić Polaków i Ukraińców"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 18:05
- Tego typu insynuacje SWR rozsiewa od wielu lat, aby poróżnić Polaków i Ukraińców - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 płk. Andrzej Derlatka. Były szef Agencji Wywiadu skomentował w ten sposób ponowne oskarżenia Polski przez szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej o rzekomą chęć zajęcia zachodniej Ukrainy.
Płk. Andrzej Derlatka o rosyjskiej propagandzie, a także o relacjach polsko-ukraińskich
Płk. Andrzej Derlatka o rosyjskiej propagandzie, a także o relacjach polsko-ukraińskichFoto: Casimiro PT/Shutterstock

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn 1 lipca za pośrednictwem mediów społecznościowych ocenił działania rosyjskiej propagandy, która uderza w Polskę. Zaalarmował on, że szef Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej Siergiej Naryszkin ponownie oskarżył Polskę o chęć zajęcia zachodniej Ukrainy.

Wyjaśnił, że według kremlowskiego propagandysty miałoby to nastąpić po klęsce Kijowa w wojnie z Rosją. "RP ma także dążyć do stworzenia strefy buforowej z centralnych obwodów UA" - wskazał. Na antenie Polskiego Radia 24 doniesienia te skomentował były szef Agencji Wywiadu płk. Andrzej Derlatka. 

"Rosjanie chcą odsunąć Ukrainę od Polski"

- Tego typu insynuacje SWR rozsiewa od wielu lat, w zasadzie od 20 lat, aby poróżnić Polaków i Ukraińców. To jest adresowane głównie do Ukraińców, do tego typu środowisk, które są niechętne Polsce - wskazał gość Tadeusza Płużańskiego. 

W jego opinii tego typu działania dezinformacyjne będą coraz trudniejsze do zrealizowania, ponieważ od początku rosyjskiej wojny "stosunek do Polaków na Ukrainie radykalnie się zmienia". - Sytuacja, którą obserwujemy, ma historyczny wymiar i Rosjanie są tym przerażeni, przez co próbują znaleźć jakieś lekarstwo, żeby Ukrainę odsunąć od Polski - podkreślił płk. Andrzej Derlatka.

Były szef Agencji Wywiadu zaznaczył też, że "pojednanie między Polakami i Ukraińcami wydaje się w tej chwili czymś zdecydowanym". - Oczywiście pojednanie jest procesem, który musi się opierać na prawdzie - mówił gość PR24. 

Siergiej Naryszkin to nie tylko szef rosyjskiego wywiadu, ale także człowiek, który stoi na czele Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego - instytucji powołanej do uprawiania propagandy i rewizjonizmu historycznego, którymi Kreml szerzy swoją zmanipulowaną wizję świata.

Posłuchaj
12:27 PR24_mp3 2022_07_02-16-34-30 Derlatka.mp3 Płk. Andrzej Derlatka o rosyjskiej propagandzie i relacjach polsko-ukraińskich (Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: płk. Andrzej Derlatka (były szef Agencji Wywiadu)

Data emisji: 2.07.2022

Godzina: 16.35

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także