more_horiz

Sankcje wobec Rosji. Prof. Kleiber: musimy wykazać się zdecydowaniem aż do samego końca

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 17:09
- Sankcje nakładane na Rosję już od samego początku powinny być tak szerokie, aby nie trzeba było do nich wracać i ich uzupełniać. (..) Musimy wykazać się zdecydowaniem aż do samego końca - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Michał Kleiber (redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze").
Prof. Kleiber o kolejnym pakiecie sankcji wobec Rosji: musimy wykazać się zdecydowaniem aż do samego końca
Prof. Kleiber o kolejnym pakiecie sankcji wobec Rosji: musimy wykazać się zdecydowaniem aż do samego końcaFoto: Polskie Radio 24

"Ambasadorowie krajów UE zgodzili się na kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Restrykcje obejmują embargo na złoto, w tym biżuterię, zaawansowane technologie, produkty farmaceutyczne i chemiczne podwójnego zastosowania, oraz ponad 50 osób i firm z zamrożonymi aktywami w UE" - poinformowała na Twitterze brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Jak skomentował prof. Michał Kleiber, "sankcje nakładane na Rosję już od samego początku powinny być tak szerokie, aby nie trzeba było do nich wracać i ich uzupełniać". - Mamy do czynienia z trochę paradoksalną i niepoważną sytuacją. To, że jednak musimy poprawiać sankcje, jest spowodowane brakiem jednolitego poglądu na działania związane z agresją Rosji na Ukrainie - wskazał.

Odnosząc się z kolei do sankcji energetycznych, wskazał, że działają one obustronnie. - Jak wiemy, my też przez nie cierpimy. Jednak to nie podważa ich sensu, ponieważ są one jedyną drogą do tego, aby zapewnić bezpieczną przyszłość dla całej Europy - podkreślił.

Sankcje Unii Europejskiej

Gość audycji powiedział również, że "z pewnością nie maleje chęć do wprowadzenia ostrych i totalnych sankcji na Federację Rosyjską przez społeczeństwa wielu państw Europy Zachodniej". Dodał jednak, że mimo wszystko, na Zachodzie pojawia się zmęczenie aktualną sytuacją, a także obawa o to, jak przetrwać okres jesienno-zimowy bez opału. - Wśród niektórych swoich rozmówców, których mam dużo w Europie Zachodniej, dostrzegam wątpliwości, czy w ogóle powinno się wprowadzać sankcje - wskazał.

- Więc my być może powinniśmy się cieszyć, że zrobiono kolejny krok, a także trzymać kciuki, aby na nim nie zaprzestano. Musimy wykazać się zdecydowaniem aż do samego końca - zaapelował.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:14 PR24_mp3 2022_07_20-15-33-09.mp3 Prof. Kleiber o kolejnym pakiecie sankcji wobec Rosji: musimy wykazać się zdecydowaniem aż do samego końca ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gośćprof. Michał Kleiber (redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze", PAN)

Data emisji: 20.07.2022

Godzina emisji: 15.33

ng

Zobacz także

Zobacz także