more_horiz

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jan Pietrzak: walczyli, bo inspirowała ich historia Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 14:44
- To było pokolenie nie do powstrzymania. Powstanie musiało się odbyć, niezależnie od tego, jak wielkie było ryzyko - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak.  
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: Polskie Radio 24

Zbliża się 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 78 lat temu, 31 lipca 1944 roku, Warszawiacy zaangażowani w walkę podziemną, w napięciu czekali na hasło do rozpoczęcia powstańczego zrywu.

O znaczeniu tego wydarzenia dla Polski mówił Jan Pietrzak. - Myślę, że to powstanie musiało wybuchnąć, ponieważ polska walka o niepodległość trwała przeszło dwa stulecia, poczynając od konfederacji barskiej - przypomniał. 

- Polska walka o niepodległość to są powstania, bitwy, dwie wojny światowe, insurekcja kościuszkowska - to też rodzaj powstania. Niezwykłe mamy dzieje w walce o niepodległość. Powstańcy warszawscy to byli dzieci i wnuki ludzi, którzy odzyskali niepodległość. Dla nich to było normalne, że trzeba walczyć, bo taka jest polska historia - podkreślił artysta.  

Odnosząc się do obchodów tego wydarzenia organizowanych przez włodarzy stolicy, gość audycji wyraził przekonanie, że "niefortunne władze Warszawy w ogóle nie doceniają warszawskiej historii, patriotyzmu stolicy, symboliki jej placów, ulic, pomników".

Więcej w nagraniu.  


Posłuchaj
23:06 PR24_mp3 2022_07_28-13-33-34.mp3 Jan Pietrzak o kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ("Temat dnia/Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Pietrzak 

Data emisji: 28.07.2022

Godzina emisji: 13.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także