more_horiz

Inflacja przystopowała. Prof. Mączyńska: dobra wiadomość

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2022 16:27
- Jest sporo czynników, które mogą dawać nadzieję na to, że inflacja stopniowo będzie spadać. Są także czynniki, które mogą spowodować przejściowy wzrost cen - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska (SGH, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne). 
Między analitykami istnieje zgoda co do faktu, że inflacja wyhamowała. Natomiast ich poglądy na jesień i kolejne miesiące są bardzo różne. Nie ma też zgody w sprawie tego, czy NBP powinien jeszcze podnosić stopy i ile razy
Między analitykami istnieje zgoda co do faktu, że inflacja wyhamowała. Natomiast ich poglądy na jesień i kolejne miesiące są bardzo różne. Nie ma też zgody w sprawie tego, czy NBP powinien jeszcze podnosić stopy i ile razy Foto: shutterstock/1000 Words

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że według wstępnych szacunków ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły rok do roku o 15,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc.

O znaczeniu tej wiadomości mówiła prof. Elżbieta Mączyńska. - Myślę, że przede wszystkim jest to informacja uspokajająca, bo niestety na rynku obserwujemy w niektórych obszarach przejawy paniki. Dla inflacji nie ma nic gorszego właśnie niż panika rynkowa - stwierdziła.

Słodkie braki? 

Mówiąc o panice rynkowej, ekspert z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przywołała przykład z ostatnich dni - zamieszania wokół cukru.  

- Historia z cukrem, z tym, że ludzie rzucili się kupować cukier, pokazuje, jak łatwo taką panikę wywołać. Na pewno na tym ktoś skorzystał i na pewno jest to do sprawdzenia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie było powodu do takich gwałtownych zachowań, ale do nich doszło. W związku z tym cukier podrożał - wyjaśniła. 

Jak podkreśliła gość audycji, wobec tego informacja, że mamy po raz pierwszy od wielu miesięcy sytuację, że inflacja nie wzrosła, "jest wiadomością uspokajającą na poziomie, który nie może uspokajać do końca, bo nadal inflacja jest dwucyfrowa".   

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
23:54 PR24_mp3 2022_07_31-15-06-15.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska o wyhamowaniu inflacji ("Temat dnia/Gość PR24")

 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (SGH, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne)

Data emisji: 31.07.2022

Godzina: 15.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także