more_horiz
Gospodarka

Inflacja w lipcu wyhamowała. GUS podał najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 10:20
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w lipcu tempo wzrostu cen w Polsce wyniosło 15,5 procent, licząc rok do roku. To tzw. szacunek flash, dane mogą zostać później jeszcze zweryfikowane.
Inflacja w Polsce. Same ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły wstępnie w lipcu o 15,3 proc.
Inflacja w Polsce. Same ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły wstępnie w lipcu o 15,3 proc.Foto: shutterstock/1000 Words

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w stosunku do czerwca tego roku ceny były wyższe o 0,4 procent.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w lipcu o 15,4 proc. rdr i wzrostu o 0,4 proc. mdm.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 15,3 proc. rdr, nośników energii - wzrosły o 36,6 proc. rdr, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 36,8 proc. rdr, podano w komunikacie.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,6 proc, nośników energii wzrosły o 1,3 proc., natomiast paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 2,6 proc., podano także.

Inflacja będzie spadać

W połowie lipca 2022 r. prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że "zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej, inflacja CPI będzie stopniowo się obniżać począwszy od III kwartału tego roku".

Szczyt inflacji będziemy mieli w III kwartale bieżącego roku i będzie to ok. 16 proc., zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej. Natomiast, w opublikowanej ścieżce centralnej projekcji założono obowiązywanie tarczy do października - poinformował wtedy szef NBP, pytany przez PAP o rozbieżności prognoz dotyczących inflacji w stanowiskach NBP.

Inflacja daje się we znaki na całym świecie

Z podwyższoną inflacją zmaga się wiele krajów świata. Według eksperta PIE inflacja w sierpniu w Polsce pozostanie na podobnym poziomie (ok. 15 proc.), natomiast wyraźnego i systematycznego spadku inflacji można oczekiwać dopiero jesienią. Będzie to - jak wskazał - skutek słabszej aktywności gospodarczej w Polsce oraz w strefie euro.

Jak podał Narodowy Bank Polski, w czerwcu br. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,1 proc. rdr wobec 8,5 proc. miesiąc wcześniej. W ujęciu m/m był to najwolniejszy wzrost inflacji bazowej od grudnia 2021 r.

Czytaj także:

PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk