more_horiz
Gospodarka

Inflacja będzie stopniowo się obniżać od III kwartału. Szef NBP wyjaśnia wpływ tarcz na prognozę

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 10:42
- Zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej, inflacja CPI będzie stopniowo się obniżać począwszy od III kwartału tego roku. W czwartym kwartale 2023 roku osiągnie 5,5 procent, a w czwartym kwartale 2024 r. - 3,5 procent - prognozuje prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
NBP zawiadomi prokuraturę ws. Tuska. Politycy podzieleni
NBP zawiadomi prokuraturę ws. Tuska. Politycy podzieleniFoto: Narodowy Bank Polski/Twitter

Szczyt inflacji będziemy mieli w III kwartale bieżącego roku i będzie to ok. 16 proc., zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej. Natomiast, w opublikowanej ścieżce centralnej projekcji założono obowiązywanie tarczy do października - poinformował szef NBP, pytany przez PAP o rozbieżności prognoz dotyczących inflacji w stanowiskach NBP.

Glapiński wyjaśnił, że przed "zakończeniem prac nad projekcją nie było jeszcze wyraźnych deklaracji w sprawie przedłużenia tarczy, które obecnie są potwierdzone przez przedstawicieli rządu".

W ocenie prezesa banku centralnego, zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej w horyzoncie projekcji, "inflacja CPI będzie stopniowo się obniżać począwszy od III kwartału br.".

Inflacja spadnie w 2023 r. 

- W IV kwartale 2023 r. inflacja osiągnie wówczas 5,5 proc., a w IV kwartale 2024 r. - 3,5 proc." - dodał szef NBP. Zaznaczył, że wyniki te zależą "od materializacji przyjętych w projekcji założeń, w tym także od sposobu i terminów wycofywania poszczególnych rozwiązań tarczy".

Pytany przez PAP o to, jakiej podwyżki stóp procentowych można spodziewać się na wrześniowym posiedzeniu RPP, Glapiński odpowiedział: - Jeżeli projekcja będzie się materializować i według dzisiejszej oceny można powiedzieć, że możliwe będzie szybkie zakończenie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej.

Według Glapińskiego w 2023 r., przy spadającym szybko tempie wzrostu PKB, możliwe będą obniżki stóp.

- Dalsze decyzje będą jednak zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej - stwierdził prezes NBP. 

Stopy procentowe NBP

Ostatni raz stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej podniosła 7 lipca 2022 r. o pół punktu procentowego. Wielu ekspertów spodziewało się podwyżki o trzy czwarte punktu procentowego lub wyższej. "Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę" - stwierdzono wtedy w komunikacie RPP.

Główna stopa NBP, referencyjna po podwyżce wzrosła do 6,5 proc. 

Inflacja w Europie

Wczoraj Czeski Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w tym kraju w czerwcu wyniosła 17,2 procent rdr. To najwyższy poziom od prawie 29 lat. Z kolei na Litwie inflacja roczna wzrosła w czerwcu do 21 procent. W ciągu miesiąca ceny w tym kraju wzrosły o 2,3 procent. Inflacja u naszych północno-wschodnich sąsiadów jest najwyższa od ponad 25 lat.

Natomiast w Hiszpanii premier Pedro Sanchez ogłosił podczas posiedzenia Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu, program służący walce z nasilającą się w kraju inflacją. Opiera się on głównie na nowych obciążeniach fiskalnych dla sektora bankowego i spółek energetycznych.

Czytaj także:


PAP/PR24.pl/mk