more_horiz

Wypadek autokaru w Chorwacji. Alvin Gajadhur: wczesna pora i prosta droga wskazują, że kierowca mógł zasnąć

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 12:05
- W ubiegłych latach także dochodziło do podobnych wypadków polskich autokarów. Niejednokrotnie dochodziło do nich rano i na prostej drodze. Powodem może być rzeczywiście przyśnięcie kierowcy - powiedział w Polskim Radiu 24 Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego.
Alvin Gajadhur
Alvin GajadhurFoto: Twitter/Alvin Gajadhur

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób, a 34 zostały ranne. Na miejscu obok chorwackich służb pracują także polscy funkcjonariusze. Ambasada Polski w Zagrzebiu uruchomiła specjalną infolinię, pod którą można uzyskać najświeższe informacje o stanie podróżnych. Numer infolinii to + 38 514 899 414.

Przyczyny wypadku w Chorwacji

Alvin Gajadhur zapytany o informację z chorwackich mediów, które podają, że przyczyną wypadku mogło być zaśnięcie kierowcy, powiedział, że doświadczenie pokazuje, że jest to bardzo prawdopodobne. - W ubiegłych latach także dochodziło do podobnych wypadków polskich autokarów. Niejednokrotnie dochodziło do nich rano i na prostej drodze. Powodem może być rzeczywiście przyśnięcie kierowcy. Służby muszą to oczywiście zbadać - powiedział.

- Będą zapewne analizowane tarcze albo karty kierowców z tachografów, które rejestrują czas pracy. O tak wczesnej porze, kiedy większość osób w autokarze śpi i jest prosta droga, może dojść do przyśnięcia i tragicznego wypadku - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że obowiązują ścisłe normy pracy kierowców i służby mają możliwość sprawdzenia, czy były one przestrzegane. - Są normy czasu pracy, które kierowcy muszą przestrzegać. Jeżeli pojazd prowadzi jeden kierowca, to nie może robić tego dłużej niż przez 10 godz. dziennie i to tylko 2 razy w tygodniu, w resztę dni może to być maksymalnie 9 godz. - powiedział.

- Jeżeli jest to załoga dwuosobowa, to autokar może w ciągu doby poruszać się maksymalnie 20 godz. Pytanie jest o to, ilu było kierowców i czy były przestrzegane normy pracy. To wszystko jest zapisane w tachografie - dodał Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
08:26 PR24 2022_08_06-11-34-07.mp3 Alvin Gajadhur o wypadku w Chorwacji (Gość PR24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Alvin Gajadhur (główny inspektor transportu drogowego)

Data emisji: 6.08.2022

Godzina: 11.34

dz

Zobacz także

Zobacz także