more_horiz

Wiceminister rolnictwa o cukrowej panice: sieci handlowe wykorzystały sytuację, windując ceny

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 16:30
- Na skutek kilku zdjęć pokazanych w internecie, wybuchła panika, ludzie masowo zaczęli wykupywać cukier. Sieci handlowe wykorzystały tą sytuację, windując ceny - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
Polska nie jest narażona na brak cukru.
Polska nie jest narażona na brak cukru.Foto: Marek BAZAK/East News

W ostatnich tygodniach, w części dużych sieci dyskontowych można było spotkać zjawisko braku cukru na półkach. Jak zauważyła "Rzeczpospolita" w swoim artykule, cukru brakowało, "bo spanikowani klienci kupują na zapas, bojąc się wzrostu cen. Na dodatek muszą rywalizować o niego z właścicielami małych sklepów". "Choć cukier znika błyskawicznie z półek, to w rzeczywistości nie brakuje go ani w Polsce, ani na rynku unijnym. Nie został też po cichu wyeksportowany. Klienci rzucili się na zakupy z nakręcającej się obawy przed jego brakiem" - można było przeczytać w gazecie. 

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi oceniała w PR24 sytuację na rynku cukrowym. - Na skutek kilku zdjęć pokazanych w internecie, wybuchał panika, ludzie masowo zaczęli wykupywać cukier. sieci handlowe wykorzystały tą sytuację, windując ceny. Teraz cukier można spokojnie kupić od Krajowej Grupy Spożywczej po 4,99 zł - zauważyła Anna Gembicka.

Otwarcie portów na morzu Czarnym

Wiceszefowa MRiRW odnosiła się też do porozumienia, które pozwala na eksport zboża z ukraińskich portów. - Na pewno to jest krok w dobrą stronę. W przypadku wszelkich rozmów z Rosją, trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ wielokrotnie widzieliśmy, że Rosja ma problem z dotrzymywaniem umów - oceniła.

- Na pewno złagodzi to skutki wojny na Ukrainie, jeśli chodzi chodzi o kwestię żywności. Towary z portów ukraińskich docierają do państw afrykańskich. Oczywiście transport odbywa się też drogami lądowymi przez Polskę, ale trzeba stwierdzić, że to nie są duże ilości - powiedziała wiceminister.

- My eksportujemy trzy razy więcej niż to co do Polski trafiło z Ukrainy. Tak więc nie ma powodów do paniki. Każdy polski rolnik będzie mógł zbyć swój towar. O to nie musimy się martwić - zapewniła gość PR24.

Posłuchaj
22:07 [PR24]PR24 (mp3) 6 sierpień 2022 15_37_06.mp3 Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Anna Gembicka: sieci handlowe wykorzystały sytuację, windując ceny, źródło: PR24/Temat Dnia

***

Audycja: Temat Dnia

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi

Data emisji: 25.07.2022

Godzina: 15.37

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także