more_horiz

"Polityka balansowania przynosi rezultaty". Ekspert PISM o postawie Turcji wobec wojny na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 11:59
- Turcja niezmiennie prezentuje postawę i strategię balansowania. Utrzymuje cały czas swoje związki z Ukrainą i z Rosją. Taka polityka Turcji, jak widać, przynosi rezultaty - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Spancerska z PISM.
Recep Erdogan
Recep Erdogan Foto: Shutterstock/Sasa Dzambic Photography

Tureckie siły zbrojne to jeden z najsilniejszych związków militarnych w Europie. Według niektórych źródeł potencjał bojowy tej armii stawia się na drugim miejscu w NATO, za Stanami Zjednoczonymi, nic więc dziwnego, iż tak szerokim echem odbijają się doniesienia o tym, iż Turcja nie chce Szwecji i Finlandii w Sojuszu. 

- Turcja niezmiennie przedstawia postawę i strategię balansowania. Wynika to z przekonania, że nie może się odwrócić od Ukrainy, ale nie może też sobie pozwolić na zerwanie związków z Rosją. Właśnie dzięki takiej postawie, Turcja chce realizować swoje cele współpracy z oboma państwami, ale także poprawiać swoje stosunki z Zachodem i zyskiwać poparcie społeczne w kraju. Taka polityka, jak widać, przynosi rezultaty - powiedziała Aleksandra Spancerska. 

Jak zaznaczyła, "ostatnią manifestacją było dogadanie porozumienia zbożowego, gdzie Turcja odegrała bardzo ważną rolę".

- Możemy się zastanawiać dlaczego Turcja ma właśnie taką postawę. Turcja podkreśla, że z Ukrainą łączą ją więzy historyczne, kulturowe. Przede wszystkim mam tu na myśli związki z mniejszością tatarską. Ale jest to także współpraca w sektorze przemysłu obronnego - podkreśliła ekspertka.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:26 PR24 2022_08_10-11-06-16.mp3 Aleksandra Spancerska o polityce zagranicznej Turcji (Temat dnia) 

***

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Aleksandra Spancerska (PISM)

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 11.06

PR24

Zobacz więcej na temat: Turcja Ukraina Rosja

Zobacz także

Zobacz także