more_horiz

"Mamy tu wyraźne opóźnienie w reagowaniu po stronie wojewodów". Senyszyn o katastrofie na Odrze

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 18:20
- Mamy wyraźne zaniechanie władz, dwutygodniowe opóźnienie, które być może naraziło wiele osób na niebezpieczeństwo - tak o skażeniu na Odrze mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Senyszyn z Polskiej Partii Socjalistycznej.
Mamy tu wyraźne opóźnienie w reagowaniu po stronie wojewodów. Senyszyn o śniętych rybach w Odrze
"Mamy tu wyraźne opóźnienie w reagowaniu po stronie wojewodów". Senyszyn o śniętych rybach w OdrzeFoto: PR24

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała na Twitterze, że Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał 7 gatunków ryb i wykluczył rtęć jako powód ich śnięcia w Odrze. "Czekamy na wyniki badań kolejnych substancji" - napisała minister. Wcześniej między innymi szef PO, Donald Tusk, twierdził że "PiS jest jak rtęć".

- Na pewno trzeba wspólnie myśleć o rozwiązaniu problemu, a ta wspólnota musi dotyczyć nie tylko Polski, opozycji i partii rządzącej, ale powinniśmy zaapelować do najlepszych specjalistów od ochrony środowiska, może również chemików w całej Unii Europejskiej, której jesteśmy członkiem. Odra to rzeka unijna, świat powinien być zainteresowany tym, co się stało. Ataki opozycji natomiast, mogą dotyczyć tego, iż przez dwa tygodnie rząd nie ostrzegał o niebezpieczeństwie - mówiła Joanna Senyszyn.

"Od razu zamknąć kąpieliska"

Do tej pory z Odry wyłowiono kilkanaście ton śniętych ryb, a monitoring prowadzony jest na odcinku 50-60 kilometrów rzeki. W akcji biorą udział między innymi strażacy. Ponad stu druhów z Państwowej Straży Pożarnej oraz strażaków ochotników aktualnie pracuje na lubuskim odcinku Odry. Zielonogórskich strażaków wspiera Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie oraz Centralna Szkoła Straży Pożarnej w Częstochowie.

- Nie należy powodować paniki, ale trzeba było od razu zamknąć kąpieliska, a tymczasem wojewodowie nominowani przez PiS mówili jeszcze dwa dni temu, że wszystko jest w porządku. Teraz słyszymy, że premier zdjął ze stanowiska szefa Wód Polskich, wiceministra, tzn. sam przyznał, że jest coś nie tak. Mamy więc wyraźne zaniechanie, bo dwutygodniowe opóźnienie, które być może naraziło wiele osób na niebezpieczeństwo - powiedziała Joanna Senyszyn.

Do Ministerstwa klimatu oficjalnie z Republiki Federalnej Niemiec wpłynęła informacja, że wyniki niemieckie są tożsame z wynikami polskimi w zakresie również zawartości rtęci, którą wykluczono. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim powiedział, że najbardziej prawdopodobnym powodem zatrucia rzeki był nielegalny zrzut substancji niebezpiecznych. Dodał, że reakcja służb była zbyt wolna, dlatego zarządził codzienne raportowanie sytuacji i wyciągnął konsekwencje kadrowe.

Posłuchaj
22:50 _PR24_AAC 2022_08_13-17-06-41.mp3 "Mamy tu wyraźne opóźnienie w reagowaniu po stronie wojewodów". Senyszyn o śniętych rybach w Odrze ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Joanna Senyszyn (Polska Partia Socjalistyczna)

Data emisji: 13.08.2022

Godzina: 17:06

Zobacz także

Zobacz także