Modernizacja polskiego wojska. Ppłk Płatek: wszystkie systemy muszą ze sobą współgrać

2022-08-15, 12:45

Modernizacja polskiego wojska. Ppłk Płatek: wszystkie systemy muszą ze sobą współgrać
Wersja czołgu M1A2 ABRAMS SEPv3 zakupiona przez Polskę ma specyfikację tożsamą ze sprzętem używanym przez siły zbrojne USA. Foto: Twitter.com/@MON_GOV_PL

- Pewne elementy powinny być ponad podziałami, jak widzimy w Skandynawii czy Stanach Zjednoczonych. Chodzi także o zachowanie ciągłości, by uruchamiane programy doszły do końca i została osiągnięta zdolność operacyjna sił zbrojnych - mówił w Polskim Radiu 24 ppłk. Krzysztof Płatek. Gościem Adriana Klarenbacha była również ppłk Magdalena Busz.

W kwietniu MON podpisało kontrakt na 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3, dostawy przewidziano na lata 2025-26. W tym roku polskie wojsko ma otrzymać 28 czołgów starszego wariantu SEPv2 w celach szkoleniowych. Pod koniec lipca wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy ramowe między Agencją Uzbrojenia a południowokoreańskimi przedsiębiorstwami na czołgi K2, armatohaubice K9 i lekkie myśliwce FA-50. 

Kooperacja systemów

Ppłk Krzysztof Płatek zwracał uwagę, że wszystkie systemy uzbrojenia muszą ze sobą współgrać, sprzęt musi działać interoperacyjnie. - Chodzi także o systemy zarządzania polem walki, system w koreańskich czołgach K2 będzie współgrał z tym, co będzie w Abramsach, haubice sprowadzone z Korei będą działały na tym samym systemie Topaz produkcji polskiej. To system, gdzie w czasie rzeczywistym informacja o współrzędnych celu jest przekazywana przez stanowisko dowodzenia bezpośrednio do działa, to płynna wymian informacji. Pierwszych dostaw czołgów z Korei spodziewamy się jeszcze w tym roku - zaznaczył.

Ppłk Magdalena Busz mówiła o zaletach dobrowolnej służby wojskowej. - Młodzi ludzie garną się do służby wojskowej, trzeba ich odpowiednio do tego zachęcić, pokazać wojsko, po to jesteśmy właśnie dzisiaj tutaj na placu Piłsudskiego. Jesteśmy w 17 miastach w Polsce, żeby młodym ludziom pokazać, jakim sprzętem dysponujemy, co robimy, żeby z nimi rozmawiać, zachęcić do tego, żeby przyszli zobaczyli, jak u nas jest. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa daje taką możliwość - zauważyła i wyjaśniała jak wygląda służba w tej formacji, która rozpoczyna się od 28-dniowego szkolenia ogólnego, a następnie 11-miesięcznego szkolenia specjalistycznego. - To nie jest tak, że od razu chcemy, żebyście zostali żołnierzami, jeśli wam się spodoba i służba wojskowa będzie dla was atrakcyjna, zapraszamy - mówiła gość audycji.

Zobacz także:

Posłuchaj

Ppłk. Krzysztof Płatek modernizacji polskich sił zbrojnych (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 12:57
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Ppłk Magdalena Busz mówiła o dobrowolnej służbie wojskowej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 6:02
+
Dodaj do playlisty

 

Czołgi Abrams w najnowszej wersji trafią do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO - przede wszystkim do 18 Dywizji Zmechanizowanej, w tym również do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Zakończenie dostaw planowane jest w 2026 roku.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście:  ppłk Krzysztof Płatek, ppłk Magdalena Busz

Data emisji: 15.08.2022

Godzina emisji: 11.06 i 11.33

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej