more_horiz

Modernizacja polskiego wojska. Ppłk Płatek: wszystkie systemy muszą ze sobą współgrać

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 12:45
- Pewne elementy powinny być ponad podziałami, jak widzimy w Skandynawii czy Stanach Zjednoczonych. Chodzi także o zachowanie ciągłości, by uruchamiane programy doszły do końca i została osiągnięta zdolność operacyjna sił zbrojnych - mówił w Polskim Radiu 24 ppłk. Krzysztof Płatek. Gościem Adriana Klarenbacha była również ppłk Magdalena Busz.
Wersja M1A2 ABRAMS SEPv3 zakupiona przez Polskę ma specyfikację tożsamą ze sprzętem używanym przez siły zbrojne USA.
Wersja M1A2 ABRAMS SEPv3 zakupiona przez Polskę ma specyfikację tożsamą ze sprzętem używanym przez siły zbrojne USA. Foto: Twitter.com/@MON_GOV_PL

W kwietniu MON podpisało kontrakt na 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3, dostawy przewidziano na lata 2025-26. W tym roku polskie wojsko ma otrzymać 28 czołgów starszego wariantu SEPv2 w celach szkoleniowych. Pod koniec lipca wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy ramowe między Agencją Uzbrojenia a południowokoreańskimi przedsiębiorstwami na czołgi K2, armatohaubice K9 i lekkie myśliwce FA-50. 

Kooperacja systemów

Ppłk Krzysztof Płatek zwracał uwagę, że wszystkie systemy uzbrojenia muszą ze sobą współgrać, sprzęt musi działać interoperacyjnie. - Chodzi także o systemy zarządzania polem walki, system w koreańskich czołgach K2 będzie współgrał z tym, co będzie w Abramsach, haubice sprowadzone z Korei będą działały na tym samym systemie Topaz produkcji polskiej. To system, gdzie w czasie rzeczywistym informacja o współrzędnych celu jest przekazywana przez stanowisko dowodzenia bezpośrednio do działa, to płynna wymian informacji. Pierwszych dostaw czołgów z Korei spodziewamy się jeszcze w tym roku - zaznaczył.

Ppłk Magdalena Busz mówiła o zaletach dobrowolnej służby wojskowej. - Młodzi ludzie garną się do służby wojskowej, trzeba ich odpowiednio do tego zachęcić, pokazać wojsko, po to jesteśmy właśnie dzisiaj tutaj na placu Piłsudskiego. Jesteśmy w 17 miastach w Polsce, żeby młodym ludziom pokazać, jakim sprzętem dysponujemy, co robimy, żeby z nimi rozmawiać, zachęcić do tego, żeby przyszli zobaczyli, jak u nas jest. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa daje taką możliwość - zauważyła i wyjaśniała jak wygląda służba w tej formacji, która rozpoczyna się od 28-dniowego szkolenia ogólnego, a następnie 11-miesięcznego szkolenia specjalistycznego. - To nie jest tak, że od razu chcemy, żebyście zostali żołnierzami, jeśli wam się spodoba i służba wojskowa będzie dla was atrakcyjna, zapraszamy - mówiła gość audycji.

Zobacz także:


Posłuchaj
12:57 PR24_mp3 2022_08_15-11-33-33_ppłk Płatek.mp3 Ppłk. Krzysztof Płatek modernizacji polskich sił zbrojnych (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

06:02 PR24_mp3 2022_08_15-11-06-31_ppłk Magdalena Busz__.mp3 Ppłk Magdalena Busz mówiła o dobrowolnej służbie wojskowej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

 

Czołgi Abrams w najnowszej wersji trafią do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO - przede wszystkim do 18 Dywizji Zmechanizowanej, w tym również do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Zakończenie dostaw planowane jest w 2026 roku.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście:  ppłk Krzysztof Płatek, ppłk Magdalena Busz

Data emisji: 15.08.2022

Godzina emisji: 11.06 i 11.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także