more_horiz

Prof. Wiesław Wysocki: należy pamiętać, że 11 listopada to data umowa

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 18:47
- Można powiedzieć, że 11 listopada w wielu miejscach trwał w różnych datach, tak więc 11 listopada to data umowa - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki (historyk, UKSW).
Prof. Wiesław Wysocki: należy pamiętać, że 11 listopada to data umowa
Prof. Wiesław Wysocki: należy pamiętać, że 11 listopada to data umowa Foto: PR24/JW

Dziś, czyli 15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej również "cudem nad Wisłą". To wydarzenie budzi w nas chwile refleksji i chwile zastanowienia nad naszą historią, która nie należy do najłatwiejszych. W związku z tym trzeba m.in. pamiętać, że o ile w Warszawie rok 1918 a szczególnie 9,10 i 11 dzień listopada to święto niepodległości, o tyle w winnych zakątkach Rzeczypospolitej w dalszym ciągu trwała wojna.

"Data umowan"

- Można powiedzieć, że 11 listopada w wielu miejscach trwał w różnych datach, tak więc 11 listopada to data umowa - powiedział prof. Wiesław Wysocki.

Wyjaśnił, że jeszcze przez wiele miesięcy na terenie Rzeczpospolitej trwała walka i wyzwalanie poszczególnych miejscowości i terenów. - Wiosną 1918 roku zebrał się Sejm Ustawodawczy, który decyduje o tym, że rodząca się dopiero Rzeczpospolita - wówczas mówiono odrodzona, bo określenie druga pojawiło się później - ma być kontynuatorką I Rzeczpospolitej - powiedział gość PR24. 

"Nie zerwaliśmy pępowiny"

- Była to Rzeczpospolita, która w 1919 roku nie miała granic - podkreślił. - Osobiście porównuje tę datę w rokiem 1990, kiedy ponownie wybiliśmy się na wolność, jednak należy pamiętać, że była to transformacja ustrojowa, a nie niepodległość. Nikt wtedy nie mówił o niepodległości - zaznaczył prof. Wiesław Wysocki.

Dodał, że "na dobrą sprawę żaden akt prawny nie postawił tamy między okresem komunistycznym, a tym którym nazywamy III Rzeczpospolitą". - Nie zerwaliśmy pępowiny z komunizmem i dziś możemy spokojnie mówić, a nawet sobie zarzucać, że jesteśmy państwem postkomunistycznym - powiedział. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:34 PR24_AAC 2022_08_15-17-06-36.mp3 Prof. Wiesław Wysocki: tak naprawdę 11 listopada to data umowa (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Wiesław Wysocki (historyk, UKSW)

Data emisji: 15.08.2022

Godzina emisji: 17.06

nj

Zobacz także

Zobacz także