more_horiz

Wiceminister środowiska: dziś będą pobierane nowe próbki z Odry

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 14:55
- Główny Inspektor Ochrony Środowiska i Wody Polskie prowadzą kontrole zakładów przemysłowych, które są umiejscowione w pobliżu rzek. Sprawdzane jest, czy dokonywane były zrzuty. Jeżeli tak, to czego. Dziś pobierane są też nowe próbki, które trafią do laboratorium - powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska na antenie Polskiego Radia 24. 
Małgorzata Golińska
Małgorzata Golińska Foto: PR24 / Robert Bartosewicz

Minister w Polskim Radiu 24 poruszyła temat ustaleń dotyczących przyczyn śnięcia ryb na Odrze.

- Mamy potwierdzenie z Instytutu Rybactwa Śródlądowego, że w próbkach wody z Odry stwierdzono obecność złotowiciowców, czyli tzw. złotych alg. Są to mikroorganizmy wielkości 10 mikrometrów. Ich zakwit może powodować wydzielanie substancji toksycznych, które są szkodliwe dla ryb - powiedziała Małgorzata Golińska.

- Dziś jesteśmy w trakcie pogłębiania badań i szukania tych toksyn w wodach rzeki - stwierdziła gość PR 24 i dodała, że "czekamy też na informacje od naukowców, którzy prowadzą badania. Wiemy, że toksyny pojawiały się już kiedyś w Europie, w tym również w Bałtyku. Generalnie są to organizmy związane z wodami przybrzeżnymi, ale również pojawiają się one w wodach śródlądowych przy wysokim zasoleniu i wysokiej zawartości substancji mineralnych".

Wiceminister klimatu i środowiska upatruje w zakwicie złotych alg przyczyn śnięcia ryb.  Jak wskazała, "my wciąż jednak prowadzimy badania na temat pierwotnej przyczyny tego zakwitu oraz już myślimy na temat działań, które by spowodowały, że do takich sytuacji więcej by nie dochodziło".

Działania rządu w walce ze skutkami katastrofy ekologicznej

Na pytanie, jakie działania podejmuje państwo polskie w tym momencie, minister odpowiedziała: "Główny Inspektor Ochrony Środowiska i Wody Polskie prowadzą kontrole zakładów przemysłowych, które są umiejscowione w pobliżu rzek. Sprawdzane jest, czy dokonywane były zrzuty. Jeżeli takowe były, to sprawdzamy, co to były za zrzuty. Wody Polskie kontrolują też odpływy rzek. Na ten moment trudno wskazać, co spowodowało ten wzrost zasolenia rzeki. Na pewno kumulacja negatywnych czynników, włącznie z naturalnymi". Jak dodała minister, "swoje działania prowadzi również zespół prokuratorów. To jest duża grupa ludzi, która jest zaangażowana w zatrzymanie sprawców".


Posłuchaj
22:05 [PR24]PR24 (mp3) 19 sierpień 2022 13_07_14.mp3 Wiceminister klimatu i środowiska na temat sytuacji na Odrze, źródło: PR24/Gość dnia

Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia/Gość dnia

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska

Data emisji: 19.08.2022

Godzina emisji: 13.08

łk

Zobacz także

Zobacz także