more_horiz

"Polska nie dostała nic, trzeba to jak najszybciej uregulować". Rzymkowski o reparacjach od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 16:50
- Nie ma mowy o przedawnieniu reparacji od Niemiec lub zwekslowania problemu na ZSRR i Józefa Stalina. Spadkobiercy III Rzeszy, czyli RFN nigdy na ten temat nie rozmawiali - mówił w na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Tomasz Rzymkowski
Tomasz RzymkowskiFoto: PR24

1 września zostanie opublikowany raport dotyczący strat Polski poniesionych w wyniku II wojny światowej i wysokości odszkodowania dla Polski od Niemiec. Przygotował go Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec i zostanie wydany w kilku językach.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że ws. reparacji należy uświadomić całą opinię publiczną Zachodu. - Musimy zacząć zmasowaną akcję informacyjną. Tak, aby to trafiło. To wielkie wyzwanie dla polskiej dyplomacji, nauki i obywateli pozostających poza granicami, aby uświadomić, że państwa relatywnie w mniejszym stopniu dotknięte startami wojennymi III Rzeszy jak Brazylia i Nowa Zelandia, otrzymały reparacje wojenne od Niemiec. Natomiast Polska, która był pierwszą ofiarą II wojny światowej, stawiła czoła niemieckiej i sowieckiej agresji, do tej pory nie otrzymała jednej marki, jednego euro za rekordowe straty, które wyrządzili nam Niemcy. Jeszcze do niedawna Niemcy wypłacali reparacje Belgom, dostarczając im za darmo energię elektryczną. Polska nie dostała nic, trzeba to jak najszybciej uregulować - powiedział Tomasz Rzymkowski.

Moralność i prawo

Wiceminister edukacji podkreślił, że reparacje są Polsce niezwykle potrzebne. - Chodzi o lukę w rozwoju cywilizacyjnym, to co Niemcy zrobili nam po 1 września 1939 roku, przez okres wojny i okupacji, ale też o negatywne skutki II wojny światowej. Znaleźliśmy się za tzw. Żelazną kurtyną. Polska przez 45 lat była komunistycznym skansenem, państwem biednym, pozbawionym możliwości współpracy z Zachodem. To skutek agresji Niemiec na Polskę. Mamy moralne i prawne podstawy, by domagać się zadośćuczynienia za krzywdy, które Niemcy nam wyrządzili. 

Dodał, że zbrodnie przeciwko ludzkości się nie przedawniają. - Nie ma mowy o przedawnieniu reparacji lub zwekslowania problemu na ZSRR i Józefa Stalina. Spadkobiercy III Rzeszy, czyli RFN nigdy na ten temat nie rozmawiali - podsumował wiceszef MEiN. 


Posłuchaj
25:36 PR24 2022_08_20-15-34-17.mp3 Tomasz Rzymkowski gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Jak zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, 1 września zostanie przedstawiony najważniejszy tom raportu ws. reparacji od Niemiec, ale powstanie ich więcej. 


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki)

Data emisji: 20.08.2022

Godzina: 15.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także