83. rocznica "IV rozbioru Polski". Dr Maciej Korkuć: nie mogło to wróżyć nic dobrego

2022-08-23, 15:00

83. rocznica "IV rozbioru Polski". Dr Maciej Korkuć: nie mogło to wróżyć nic dobrego
Joachim von Ribbentrop oraz Wiaczesław Mołotow - w obecności Stalina - pakt o nieagresji, o którym mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Maciej Korkuć. Foto: PAP/DPA

W opinii historyka Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow "nie było szokiem". - Szokiem było to, że niestety stało się to w okolicznościach wzrastającego napięcia. W chwili, gdy wszyscy oczekiwali wojny, w związku z tym nie mogło to wróżyć nic dobrego - przyznał w Polskim Radiu 24 dr Maciej Korkuć. 

83. lata temu 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie podpisany został pakt o wzajemnej nieagresji Niemiec i Związku Radzieckiego. Swoje podpisy złożyli pod dokumentem minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych ZSRR Wiaczesław Mołotow. Uczynili to w imieniu swoich zwierzchników, Hitlera i Stalina.

Świadomość zbliżenia niemiecko-sowieckiego

- Sama świadomość tego, że zbliżenie niemiecko-rosyjskie, w tym wypadku niemiecko-sowieckie, jest możliwie, towarzyszyła nam od początku niepodległości odzyskanej poprzez wyrwanie naszego terenu między Niemcami a Związkiem Sowieckim - mówił historyk Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak podkreślił, "doświadczenia ubiegłego wieku pokazywały, że Berlinowi jest najłatwiej dogadać się z Moskwą kosztem Polski i wielokrotnie padaliśmy ofiarą takiego układu". - Adolf Hitler w rozmowach, które poprzedzały porozumienie, też nawiązywał do współpracy niemiecko-rosyjskiej w poprzednich wiekach - zaznaczył dr Maciej Korkuć.

"Czarny scenariusz"

Jego zdaniem "w polityce pragmatyzm zawsze jest częścią myślenia o tym, co prowadzi do osiągnięcia celów". - Cele Niemiec i cele Związku Sowieckiego były agresywne, w związku z tym myślano też o różnych scenariuszach. Moim zdaniem polskie elity brały to pod uwagę jako czarny scenariusz - wskazał gość audycji.

Historyk IPN mówił również o tajnym protokole paktu o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim i Rzeszą Niemiecką, zgodnie z którym Trzecia Rzesza otrzymała strefę wpływów składającą się z Litwy (wraz z Wileńszczyzną), części Polski - na zachód od linii rzek: Narew, Wisła, San oraz większość obszaru Rumunii. Strefa wpływów ZSRR obejmowała Finlandię, Estonię i Łotwę, pozostałą część Polski oraz część Rumunii - Besarabię.

Posłuchaj

Dr Maciej Korkuć o podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow ("Temat dnia / Gość PR24") 25:02
+
Dodaj do playlisty

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Maciej Korkuć (Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie)

Data emisji: 23.08.2022

Godzina: 14.33

PR24/IAR/nt

Polecane

Wróć do strony głównej