more_horiz

USA stworzą misję wojskową na Ukrainie? Ekspert: to istotny sygnał polityczny

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 14:18
Analityk Strategy&Future Marek Budzisz skomentował na antenie Polskiego Radia 24 doniesienia na temat stworzenia na Ukrainie pokojowej amerykańskiej misji wojskowej. Jak wskazał, na razie mówi się o tym, że Biały Dom myśli o takim posunięciu i jest jeszcze daleka droga do podjęcia konkretnych kroków w tym kierunku. Dodał jednak, że informacje, iż taki scenariusz jest rozważany, są "istotnym sygnałem politycznym".
USA stworzą misję wojskową na Ukrainie? Marek Budzisz: to istotny sygnał polityczny
USA stworzą misję wojskową na Ukrainie? Marek Budzisz: to istotny sygnał politycznyFoto: Twitter/@MON_GOV_PL

- Chodzi o utworzenie dowództwa dedykowanego pomocy Ukrainie, które by dysponowało nie tylko własnym budżetem, ale również pewnymi możliwościami - wyjaśnił. Zaznaczył, że chodzi o ścieżki kariery zawodowej amerykańskich oficerów, którzy by mogli być zaangażowani w ten projekt, a także o uruchomienie zapisów Lend-Lease Act i rozpoczęcie produkcji w sektorze przemysłu pracującego na rzecz wojska. - To jest dość duża machineria, którą trzeba rozkręcić i rozpędzić, żeby ta pomoc docierała na Ukrainę - podkreślił.

Pomoc dla Ukrainy

Jak dodał, oprócz wsparcia chodzi też o to, o czym mówią otwarcie przedstawiciele ministerstwa obrony okupowanego kraju, czyli o wprowadzenie standardów NATO-wskich do ukraińskich sił zbrojnych. - To z oczywistych względów nie jest łatwe, ale chodzi o to, żeby Ukraina wychodząc z wojny, miała już wojska dostosowane do standardów Sojuszu, zaopatrzone w sprzęt wojskowy i dysponowała armią, która mogłaby być jedną z najlepszych armii NATO - powiedział.

Zapytany o to, jaka mogłaby być potencjalna reakcja Moskwy na takie działania, gość audycji wskazał, że w jego ocenie Rosjanie nadal uważają, że wygrają wojnę z Ukrainą, o czym świadczą wypowiedzi wielu rosyjskich polityków oraz analityków. - Ich cele wojenne pozostają niezmienione - Ukraina powinna być państwem neutralnym, to znaczy niebędącym zakorzenionym w NATO ani w systemie sojuszniczym związanym z państwami NATO-wskimi, a także powinna mieć znacząco zredukowane siły zbrojne - przypomniał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:13 PR24_mp3 2022_08_28-13-06-11.mp3 Marek Budzisz o doniesieniach nt. stworzenia na Ukrainie pokojowej amerykańskiej misji wojskowej ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Marek Budzisz (analityk Strategy&Future)

Data emisji: 28.08.2022 r.

Godzina: 13:06

ng

Zobacz także

Zobacz także