more_horiz

Ukraińska ofensywa na południu. Ekspert prognozuje: do końca września sytuacja będzie dynamiczna

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 15:00
Spodziewam się, że do końca września sytuacja będzie bardzo dynamiczna, ponieważ od października rozpoczną się duże opady i zamarznięcia. Wtedy elementy militarne spowolnią - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. prawa międzynarodowego dr Paweł Kowalski, odnosząc się do ukraińskiej ofensywy na południu kraju.
Ukraińska ofensywa na południu. Dr Paweł Kowalski prognozuje: do końca września sytuacja będzie dynamiczna
Ukraińska ofensywa na południu. Dr Paweł Kowalski prognozuje: do końca września sytuacja będzie dynamicznaFoto: AA/ABACA/PAP

W poniedziałek ukraińskie dowództwo operacyjne Południe, a także m.in. amerykańskie media i ośrodki analityczne donosiły o skutecznym ukraińskim natarciu na rosyjskie pozycje w obwodzie chersońskim, na południu kraju.

Odnosząc się do tych informacji na antenie Polskiego Radia 24, ekspert ds. prawa międzynarodowego dr Paweł Kowalski potwierdził, że Ukraińcy w tej chwili prowadzą atak od strony Chersonia. Zwrócił jednak uwagę na rozbieżność szczegółowych informacji pojawiających się w mediach. - Mamy różne wiadomości ze strony Moskwy i Kijowa. Ukraińcy mówią, że z sukcesem zaatakowali; z kolei Rosjanie donoszą, że Ukraińcy ponieśli ciężkie straty. Więc te elementy, o których dziś wiemy, są jednak niejasne - zauważył.

Dodał, że do tej pory z docierających wiadomości wnioskowano, że Rosjanie są dosyć mocno ufortyfikowani na południu i że raczej nie należy się tam spodziewać żadnego ataku. - Tak więc trzeba docenić wywiad ukraiński, ale też i amerykański, które przygotowały podłoże pod takie działania militarne - powiedział.

Ukraińska ofensywa na południu

Jak wskazał, obecnie trwa ostatni moment przed jesienią i okopaniem się obu stron. - Spodziewam się, że do końca września sytuacja będzie bardzo dynamiczna, ponieważ później, od października, rozpoczną się duże opady i kolejno zamarznięcia, więc te elementy militarne troszkę spowolnią. Natomiast sytuacja w tej chwili wydaje się zaskakująco pozytywna dla Ukrainy i oczekuję doniesień o sukcesie Kijowa - ocenił.

Gość audycji podkreślił ponadto, że gdyby nie było pola do tego, aby Ukraina odniosła pozytywne skutki swojej akcji na południu, toby nie rozpoczynała ataku. - Dlatego moim zdaniem możemy spodziewać się różnych spektakularnych efektów w najbliższych dniach i tygodniach - zaznaczył ekspert ds. prawa międzynarodowego.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:49 PR24_mp3 2022_08_30-13-33-39.mp3 Dr Paweł Kowalski o ukraińskiej ofensywie na południu kraju ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Paweł Kowalski (ekspert ds. prawa międzynarodowego, SWPS)

Data emisji: 30.08.2022 r.

Godzina: 13.33

ng/PAP

Zobacz także

Zobacz także