more_horiz
Wiadomości

Rosja szykuje odpowiedź na ukraińską ofensywę. Sprowadza ciężki sprzęt z Krymu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 12:11
Na okupowanym Krymie formowane są rosyjskie kolumny z ciężkim uzbrojeniem, które następnie wyruszają w kierunku Chersonia - poinformował przewodniczący Medżlisu Tatarów krymskich Refat Czubarow. W regionie Chersonia Ukraina rozpoczęła ofensywę. 
Rosjanie przerzucają z Krymu ciężką broń w kierunku Chersonia
Rosjanie przerzucają z Krymu ciężką broń w kierunku ChersoniaFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

"Około godziny 22 (godz. 21 w Polsce) z jednostek wojskowych wokół Symferopola wyjechało w kolumnie około 400 samochodów. Pojazdy wyruszyły w stronę Chersonia. Półtorej godziny później pod Symferopolem formowano następną kolumnę, składającą się z ciężarówek, czołgów i transporterów opancerzonych. Transport przybył od strony Teodozji" - relacjonował Czubarow na Facebooku.

W sobotę związany z Radiem Swoboda portal Krym.Realii informował, że na Krym zmierzają z Rosji pociągi z uzbrojeniem i sprzętem wojskowym. Zauważono m.in. haubice samobieżne Msta-S i Goździk (ros. Gwozdika), czołgi T-72 i T-80, bojowe wozy piechoty i ciężarówki oraz cysterny z paliwem.

Sukcesy ukraińskiej kontrofensywy

W poniedziałek ukraińskie dowództwo operacyjne Południe, a także m.in. amerykańskie media i ośrodki analityczne donosiły o skutecznym ukraińskim natarciu na rosyjskie pozycje w obwodzie chersońskim na południu.

Waszyngtoński Instytut Studiów nad Wojną powiadomił w najnowszym raporcie, że Ukraińcy wyzwolili kilka miejscowości na zachód i północny zachód od Chersonia oraz na południe od granicy obwodów chersońskiego i dniepropietrowskiego.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także