more_horiz

"Miasto otrzymało niebywałą szansę rozwoju". Radny Elbląga o przekopie Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 16:10
- W samym porcie Elbląg pracę może znaleźć kilkaset osób w związku z przekopem Mierzei Wiślanej. Nastąpi wzrost gospodarczy w całym regionie. Elbląg może stać się hubem łączącym transport wodny z kolejowym i drogowym - mówił w Polskim Radiu 24 radny PiS Rafał Traks.
Audio
  • Rafał Traks góściem Rafała Dudkiewicza (Temat dnia/Gość PR24)
Prezydent, premier i prezes PiS wezmą udział w uroczystości otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną
Prezydent, premier i prezes PiS wezmą udział w uroczystości otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję WiślanąFoto: Polskie Radio

W sobotę odbędzie się uroczystość otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Przekop Mierzei wzbudził wiele kontrowersji wśród polityków opozycji, jednak jest dość powszechnie popierany przez społeczność, której najbardziej dotyczy - mieszkańców Elbląga i okolic. - Wszyscy w Elblągu byliśmy za tym, aby jak najszybciej powstał kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Chcieliśmy mieć bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego - zapewniał Rafał Traks. - Nie możemy się doczekać jutrzejszej uroczystości. Wreszcie będzie można swobodnie wypływać z Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie i wpływać z Morza Bałtyckiego do portu Elbląg - dodał.

Jego zdaniem Elbląg otrzymał niebywałą szansę rozwoju. - Musimy ją wykorzystać. Mam nadzieję, że władze samorządowe tego nie zmarnują. W ciągu kilku lat możemy stać się portem o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. W samym porcie Elbląg pracę może znaleźć kilkaset osób w związku z przekopem Mierzei WiślanejNastąpi wzrost gospodarczy w całym regionie. Elbląg może stać się hubem łączącym transport wodny z kolejowym i drogowym. Znajdujemy się w idealnym punkcie do przeładunków, do wsparcia portu gdańskiego. Mniejsze statki będą wybierać nasz port - powiedział radny PiS. 

Elbląg stanie się też ważnym portem dla Ukrainy. - Zboże zazwyczaj przewozi się barkami, które mają zanurzenie do 4,5 metra. Takie barki mogą wpływać do naszego portu. Nasi przedstawiciele są w kontakcie ze stroną ukraińską, aby móc realizować zadania związane z przeładunkiem zboża - tłumaczył Rafał Traks.

Posłuchaj
12:13 PR24 2022_09_16-15-33-05.mp3 Rafał Traks gościem Rafała Dudkiewicza (Temat dnia/Gość PR24)

 

Całkowita długość toru wodnego z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, z czego samo przejście przez Zalew to nieco ponad 10 kilometrów, kolejne 10 km to szlak żeglugowy na rzece Elbląg, pozostałe ok. 2,5 km to zaś odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe.

Czytaj także:

Pozostałe elementy inwestycji - między innymi pogłębienie drogi wodnej do 5 metrów, budowa mostu w Nowakowie i pogłębienie rzeki Elbląg - mają zostać zakończone w przyszłym roku. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej do Elbląga przez Zalew Wiślany będą mogły wpływać statki morskie o długości 100 metrów oraz zestawy barek długości do 180 metrów, o szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4,5 metra.

W sobotniej uroczystość otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną wezmą udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: Rafał Traks (radny PiS z Elbląga)
Data emisji: 16.09.2022
Godzina emisji: 15.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także