more_horiz

Referenda aneksyjne na okupowanych przez Rosjan terenach. Dr Zakrzewski: Zachód nie jest świadomy, że są one ustawiane

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 15:13
- Adresatem tych referendów w dużej mierze jest Zachód i zachodnia opinia publiczna - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Zakrzewski (IPN).
Władze samozwańczych tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, zarządziły przeprowadzenie w dniach 23-27 września referendów
Władze samozwańczych tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, zarządziły przeprowadzenie w dniach 23-27 września "referendów"Foto: Sebastian Castelier/Shutterstock

W Donbasie i okupowanych przez Rosjan obwodach chersońskim i zaporoskim oraz Melitopolu mają się odbyć "referenda" w sprawie przyłączenia ich do Rosji. - Tak wygląda strach przed klęską. Wróg się boi, prymitywnie manipuluje. Ukraina rozwiąże problem rosyjski. Zagrożenie można zlikwidować tylko siłą - tak pomysł skomentował szef gabinetu prezydenta Ukrainy.

Do tematu odniósł się dr Marcin Zakrzewski, który podkreślił, że te referenda na pewno spełniają kilka funkcji. - Jedną z nich jest moment legitymizacyjny, że oto jest "głos ludu", który uzasadnia taką, a nie inną władzę. (...) Drugim elementem, który w tym przypadku wydaje mi się istotniejszym, jest oddziaływanie na kraje Zachodu. Mało kto na Zachodzie zdaje sobie sprawę, że są to "fejkowe" referenda - powiedział.

Jak wyjaśnił gość audycji, Zachód nie jest w stanie tego zrozumieć, ponieważ "jego doświadczenie z Rosją nie jest bezpośrednie". 

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
20:46 PR24_mp3 2022_09_24-14-06-06.mp3 Dr Michał Zakrzewski o referendach mających na celu włączenie okupowanych przez Rosję terytoriów w skład Federacji Rosyjskiej ("Temat dnia/Gość PR24")

 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz 

Gość: dr Michał Zakrzewski (IPN)

Data emisji: 24.09.2022 r.

Godzina emisji: 14.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także