more_horiz

Awaria Nord Stream 2. Paczuszka: to nie jest przypadek

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 11:09
- Jeżeli ktoś tu mówi o przypadku, to myślę, że bardzo optymistycznie podchodzi do życia - mówił w Polskim Radiu 24 Alan Paczuszka (Uniwersytet Łódzki, Fundacja Wyszehradzka).
- Nie mogę wykluczyć żadnego scenariusza. Jesteśmy w sytuacji dużego napięcia międzynarodowego. Nasz wschodni sąsiad cały czas realizuje agresywną politykę - skomentował szef polskiego MSZ
- Nie mogę wykluczyć żadnego scenariusza. Jesteśmy w sytuacji dużego napięcia międzynarodowego. Nasz wschodni sąsiad cały czas realizuje agresywną politykę - skomentował szef polskiego MSZFoto: Maximillian cabinet/Shutterstock

Duńska Agencja Energii poinformowała, że w poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2. Według Agencji poza strefą zakazu nie ma żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z rozszczelnieniem gazociągu. Administracja Morska tego kraju zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu.

Do tematu odniósł się Alan Paczuszka, w ocenie którego awaria NS2 nie jest przypadkowa, w kontekście polskiego projektu dywersyfikacji dostaw gazu. - Nie ma możliwości, aby to był przypadek, akurat dziś, kiedy praktycznie rusza po prawie 30 latach kwestia Baltic Pipe. To inwestycja, która jest niejako odpowiedzią bezpośrednią na kontrakt jamalski, na dostawę gazu z Rosji, na nieuniezależnienie się od niej - podkreślił. 

- Nie możemy mówić o żadnych konkretach, dopóki nie będziemy wiedzieli, czym było spowodowane to rozszczelnienie - przyznał gość audycji. 

Więcej w nagraniu.

12:41 PR24_mp3 2022_09_27-10-23-18.mp3 Alan Paczuszka o Baltic Pipe i jego znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski ("Temat dnia/Gość PR24")

 

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/GośćPR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Alan Paczuszka (Uniwersytet Łódzki, Fundacja Wyszehradzka)

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 10.23

kmp, koz

Zobacz także

Zobacz także