more_horiz

Rosja anektuje okupowane tereny Ukrainy. Wróblewski: USA nie pozostaną obojętne

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 14:25
- Stany Zjednoczone, jak i wspólnota międzynarodowa nie uznają aneksji, co więcej, wydaje się, że USA na wszelkie sposoby będą chciały rozwiązać tę sytuację na korzyść Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego).
W. Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego do Rosji
W. Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego do RosjiFoto: PAP/EPA/MAKSIM BLINOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Władimir Putin wydał w czwartek wieczorem dekrety uznające obwody chersoński i zaporoski za "suwerenne i niepodległe państwa". Decyzję tę ma zatwierdzić rosyjski parlament, a następnie oba terytoria, podobnie jak regiony doniecki i ługański, zostaną anektowane. W piątek natomiast rosyjski przywódca wygłosił przemówienie na ten temat.

Do tematu odniósł się Artur Wróblewski, który zaznaczył, że administracja Joe Bidena nie będzie zwlekała z odpowiednią reakcją na bezprawne działania Władimira Putina. 

- Wydaje się, że Federacja Rosyjska popełniła błąd, eskalując konflikt na Ukrainie. Nie zadowalają się Krymem. Sytuacja poszła dalej, ponieważ doszło do aneksji i uznania niepodległości, a potem przyłączenia czterech regionów na wschodzie Ukrainy. W tej chwili został przekroczony swoisty Rubikon, czyli czerwona linia, gdzie nie można już uznać Krymu, który wcześniej został anektowany, i negocjować odnośnie innych rzeczy - stwierdził.   

- Stany Zjednoczone, jak i wspólnota międzynarodowa nie uzna aneksji, co więcej, wydaje się, że USA na wszelkie sposoby będą chciały rozwiązać zaistniałą sytuację na korzyść Ukrainy - dodał amerykanista.    

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
18:55 PR24_mp3 2022_10_01-11-36-06.mp3 Artur Wróblewski o aneksji terytoriów Ukrainy przez Federację Rosyjską ("Temat dnia/GośćPR24")
 
* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Błażej Prośniewski

Gość: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 01.10.2022

Godzina emisji: 11.36

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także