more_horiz

"Wojna hybrydowa trwa". Prof. Michał Kleiber o awarii Nord Stream

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 14:50
- Oto wojna hybrydowa, o której mówiliśmy do tej pory wyłącznie w aspekcie internetowej propagandy czy szantażu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber ("Wszystko Co Najważniejsze").
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał KleiberFoto: PR24

Duńska Agencja Energii poinformowała, że w poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2. Według Agencji poza strefą zakazu nie ma żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z rozszczelnieniem gazociągu. Administracja Morska tego kraju zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu.

Do wydarzeń na Bałtyku odniósł się prof. Michał Kleiber, który zawrócił uwagę, że jest to nieprzypadkowe działanie, które wpisuje się w wojnę hybrydową prowadzoną przez Federację Rosyjską. 

- To, co wydarzyło się wczoraj pod dwoma rurociągami Nord Streamu, jest symbolem, że konflikty mają nieprzewidywalną naturę. Wojna hybrydowa, o której mówiliśmy do tej pory wyłącznie w aspekcie internetowej propagandy czy szantażu, ma tak naprawdę znacznie szerszy zasięg i może dotyczyć najróżniejszych działań, w istocie nie do przewidzenia - mówił.   

Redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze" podkreślił, że dzisiaj problem bezpieczeństwa "zajmuje zdecydowanie główne miejsce w naszym myśleniu, a także w polityce". - To jest wielkie wyzwanie, także dla całej Europy i oczywiście na naszych partnerów natowskich - dodał. 

Putin przedłuża wojnę 

Gość audycji skomentował także pseudoreferenda, które miały miejsce na terytoriach okupowanych przez Rosjan. Powiedział: "To, że Putin chce ogłosić aneksję obwodów, w których odbyło się referendum, jest bardzo charakterystyczne (...) dla strategii przedłużenia konfliktu".

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
09:43 PR24_mp3 2022_09_28-13-33-53.mp3 Prof. Michał Kleiber o działaniach prowadzonych przez Federację Rosyjską ("Temat dnia/Gość PR24")

***

Audycja:  Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Michał Kleiber (redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze")

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisji: 13.33

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także