more_horiz

Sakiewicz: sprawa reparacji jest kluczowa dla interesu narodowego i polskiej godności

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 22:10
- Warunkiem otrzymania przez Polskę reparacji jest solidarność narodowa. Sprawa reparacji jest kluczowa dla polskiego interesu narodowego, ale też dla polskiej godności - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej"). Gościem audycji był także Jacek Karnowski (redaktor naczelny "Sieci").
PR24AK
PR24/AKFoto: PR24/AK

We wtorek szefowa niemieckiej dyplomacji spotkała się w Warszawie z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Tematem dyskusji była sprawa reparacji od Niemiec. - Kwestia ta, z punktu widzenia rządu federalnego, jest kwestią zamkniętą - powiedziała Annalena Baerbock.

Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Sakiewicz, warunkiem otrzymania przez Polskę reparacji jest "solidarność narodowa". - To znaczy, żeby nie wygrywać jakichś swoich korzyści kosztem najważniejszych rzeczy. Sprawa reparacji jest kluczowa dla polskiego interesu narodowego, ale też dla polskiej godności - wskazał.

Jak dodał, "jeśli i opozycja, i wszystkie elementy władzy będą mówiły zbliżonym głosem, to prawdopodobnie wcześniej czy później te reparacje zostaną uruchomione".

Reparacje wojenne od Niemiec

Z kolei Jacek Karnowski zauważył, że wcześniej mimo prób Niemców "nie udało im się zablokować powstania raportu, a także złożenia przez Polskę samej noty". - To już jest duży sukces - zaznaczył.

Jak ocenił, "Niemcy bardzo chcieli zatrzymać kwestię reparacji na poziomie publicystyki i debaty, która najpierw wybucha, a potem gaśnie". - A jednak doszło do oficjalnego działania. To jest działanie o wymiarze ponadpokoleniowym, nie tylko bieżącym - podkreślił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
17:22 PR24_mp3 2022_10_04-15-42-38.mp3 Tomasz Sakiewicz i Jacek Karnowski o kwestii reparacji wojennych od Niemiec ("Temat dnia"/ Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny tygodnika "Gazeta Polska"), Jacek Karnowski (redaktor naczelny tygodnika "Sieci")

Data emisji: 4.10.2022 r.

Godzina emisji: 15.42

ng/kor

Zobacz także

Zobacz także