more_horiz

Groźby atomowe Rosji. Juliusz Sabak: zagrożenie jest wyolbrzymiane

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 15:55
- Arsenały atomowe są pewnym starszakiem, tak jak łódź podwodna Biełgorod, która ma na pokładzie atomowe torpedy czy pociski z głowicami o mocy megaton. To fetyszyzowanie sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak (Defence24.pl), komentując doniesienia medialne o groźbie użycia broni atomowej przez Rosję. 
Rzecznik Kremla: użyjemy broni jądrowej tylko w przypadku zagrożenia istnienia państwa
Rzecznik Kremla: użyjemy broni jądrowej tylko w przypadku "zagrożenia istnienia państwa"Foto: Free Wind 2014/Shutterstock

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz przekazał, że MSZ nie notuje żadnych sygnałów sugerujących, iż Rosja może w najbliższym czasie użyć broni atomowej. Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślił jednocześnie, że zawsze należy być czujnym, ponieważ Rosja jest mocarstwem nuklearnym, a na Kremlu urzędują osoby nieprzestrzegające norm prawa międzynarodowego.

Juliusz Sabak komentował doniesienia o zagrożeniu atakiem nuklearnym Rosji. - Pomiędzy atomowym guzikiem a zniknięciem ludzkości z powierzchni ziemi jest jeszcze co najmniej kilka osób, które muszą podjąć taką decyzję (…). Z jednej strony nie można się tych doniesień aż tak bać, z drugiej - to zagrożenie niestety nad nami wisi - stwierdził ekspert, który mówił także o sposobach na unieszkodliwienie rakiet z ładunkiem jądrowym.

Posłuchaj
23:03 PR24_mp3 2022_10_06-14-33-32.mp3 Juliusz Sabak o groźbach użycia przez Rosję broni jądrowej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Administracja USA opracowuje odpowiedzi na szereg nuklearnych scenariuszy na Ukrainie, do których może posunąć się Rosja - od użycia taktycznej broni jądrowej po atak na elektrownię atomową - podała w poniedziałek CNN. Według źródeł telewizji Putin jest pod presją nacjonalistów, choć nie ma jeszcze sygnałów świadczących o przygotowaniach do takiego ruchu.

Zobacz także:

21 września prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację na wojnę z Ukrainą oraz zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem z Zachodu. Według ekspertów oznacza to możliwość użycia przez Rosję broni masowego rażenia.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Juliusz Sabak

Data emisji: 6.10.2022

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także