Odszkodowania za straty wojenne dla Polski. Józef Orzeł: niesłychanie ważna jest polityka historyczna

- Niemcy są skazane na podwójny proces; z jednej strony tysiące spraw o odszkodowania, ale i na stałą kampanię narracyjną, że Niemcy, które zapłaciły odszkodowania 70 państwom, nie wypłaciły ich Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Józef Orzeł (Klub Ronina).

2022-10-10, 13:47

Odszkodowania za straty wojenne dla Polski. Józef Orzeł: niesłychanie ważna jest polityka historyczna
Śmierć 5,2 mln obywateli Polski spowodowała utratę PKB w wysokości ponad 4 bln zł . Foto: NAC/Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa

Szef MSZ Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych, która ma być przekazana do MSZ Niemiec. Według ministra Raua uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno obejmować m.in. wypłacenie odszkodowania za wyrządzone szkody materialne i niematerialne.

Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, która rozmawiała na ten temat we wtorek w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rauem, powiedziała, że z punktu widzenia rządu federalnego kwestia reperacji wojennych dla Polski jest zamknięta.

Józef Orzeł przypominał, że minister spraw zagranicznych Niemiec powiedziała podczas wizyty w Warszawie, że strona niemiecka jest otwarta na procedury odszkodowań dla konkretnych osób. - Państwo polskie będzie szło prawdopodobnie dwiema ścieżkami, jedną narracyjną w sprawie reparacji jako systemowego odszkodowania, a z drugiej strony otworzyła się ścieżka, aby do sądów polskich, niemieckich czy amerykańskich wnosić masowo sprawy o odszkodowania jednostkowe, dotyczące osób fizycznych czy rodzin, ale także przedsiębiorstw czy miast - zaznaczył.

-  Nad Niemcami wisi kwestia masowych procesów o odszkodowania, jeśli państwo polskie wspomoże prawnie występujących - zaznaczył gość audycji, wyjaśniając, że wtedy z jednej strony państwo niemieckie będzie musiało mierzyć się z masowymi procesami, z drugiej zaś z narracją Polski dotyczącą działań Niemiec podczas II wojny światowej. - To oznacza defensywę komunikacyjno-narracyjną, która jest dla nich niesłychanie niewygodna czy wręcz niszcząca. Nie da się w tej sytuacji być "liderem Europy". Niemcy teraz czekają, czy stać nas na efektywną, systemową politykę historyczną, prowadzoną na całym świecie, dotyczącą odszkodowań. Polityka historyczna jest tu niesłychanie ważna - podkreślał Józef Orzeł.

REKLAMA

Posłuchaj

Józef Orzeł o reparacjach wojennych (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 15:00
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

1 września, w rocznicę ataku Niemiec na Polskę, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.

Według wyliczeń łączna kwota strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej wynosi 6 bln 220 mld 609 mln zł. Rząd zapowiada, że na podstawie tego dokumentu będzie ubiegał się o odszkodowania od Niemiec.

Więcej w zapisie audycji.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Józef Orzeł

Data emisji: 10.10.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 11.44

PR24/ka/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej