more_horiz

Spotkanie Morawiecki-Trzaskowski ws. dystrybucji węgla. Potapowicz: znak troski o dobro mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 14:00
- Niestety miejsc, w których moglibyśmy składować węgiel, jest albo bardzo mało, albo są one niedostosowane do tego - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Potapowicz, szef stołecznych struktur Nowoczesnej, członek komisji ds. stołecznej reprywatyzacji. 
Sławomir Potapowicz
Sławomir PotapowiczFoto: PR24/AK

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i przedstawicieli rządu z prezydentem stolicy. Tematem rozmowy miały być proponowane przez rząd projekty ustaw dotyczące cen energii i dystrybucji węgla przez samorządy. Wcześniej prezydent Warszawy mówił, że stolica nie ma możliwości dystrybucji węgla, nie ma odpowiednich miejsc jego składowania.

- Nie ma takiej sytuacji, by za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nagle stworzyć takie miejsca składowe i dalej dystrybuować węgiel. Większość włodarzy miast i gmin w Polsce mówiła, że samorząd nie ma takich kompetencji i możliwości. Głos Rafała Trzaskowskiego odbieram jako troskę o mieszkańców stolicy. Z tego co mi wiadomo, to węgiel będzie dostarczony do gospodarstw w okolicach gmin ościennych i stamtąd dystrybuowany dalej - powiedział Sławomir Potapowicz.

"Cena surowca wpływa"

Rafał Trzaskowski podkreślił, że w przypadku Warszawy zapotrzebowanie na węgiel nie jest wysokie. Prezydent Warszawy powiedział, że węgiel będzie dostarczany na składowiska, które będą się znajdowały w pobliżu miast. Następnie samorządy pomogą w dostarczeniu węgla mieszkańcom. Dodał, że Warszawa wprowadziła cały szereg decyzji, których celem jest oszczędzanie energii, "ale cena energii jest tu absolutnie kluczowa, zwłaszcza dla mniejszych samorządów, gdzie ceny czasami sięgały nawet 1000 proc. podwyżek".

- Cena surowca wpływa bardzo istotnie na politykę samorządów, tu chodzi o żłobki czy szpitale, ważna jest kwestia zamrożenia cen energii, a był spór na jakiej wysokości ma być zamrożenie tych kwot, bo z rządu płynęły sygnały o kwocie 800 czy 900 złotych, my mówiliśmy o kwocie 750 czy 790 złotych, to istotna różnica dla nas. W kontekście kryzysu ważne jest zmniejszenie chłonności energii o prawie 20 proc. co jest zapowiadane przez prezydenta - wyjaśnił szef stołecznych struktur Nowoczesnej.


Posłuchaj
24:30 PR24_mp3 2022_10_14-13-33-20.mp3 Spotkanie Morawiecki - Trzaskowski ws. dystrybucji węgla. Potapowicz: troska o dobro mieszkańców ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Sławomir Potapowicz (szef stołecznych struktur Nowoczesnej, członek komisji ds. stołecznej reprywatyzacji)

Data emisji: 14.10.2022

Godzina: 14:33 

Zobacz także

Zobacz także