more_horiz

Waloryzacja emerytur powiązana z inflacją. Kosiński: nie jestem zaskoczony

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 15:57
- Jest normalne, że waloryzacja emerytur jest związana z wysokością inflacji - im wyższa inflacja, tym większa jest ta waloryzacja - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kosiński. Gość audycji pochwalił także 13. i 14. emeryturę, dodając jednak, że są też lepsze rozwiązania.
Premier zapowiedział powiązanie waloryzacji emerytur ze wskaźnikiem inflacji. Prognoza wskazuje na waloryzację 13,8 proc., jednak pełne dane poda w lutym 2023 roku GUS
Premier zapowiedział powiązanie waloryzacji emerytur ze wskaźnikiem inflacji. Prognoza wskazuje na waloryzację 13,8 proc., jednak pełne dane poda w lutym 2023 roku GUSFoto: PAP/Paweł Supernak

Rząd przyjął projekt ustawy o waloryzacji emerytur i rent. Według założeń świadczenia mają w 2023 roku wzrosnąć o wskaźnik waloryzacji, który według prognoz wyniesie 13,8 procent, ale będzie zależał od wysokości inflacji i ostatecznie zostanie poznany w lutym 2023 roku. Projekt zawiera także zapisy o minimalnej podwyżce, która ma wynieść 250 złotych. "Najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna i renta socjalna zostanie podwyższona do 1588,44 zł. W przyszłym roku na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych rząd przeznaczy ok. 42 miliardów złotych" - napisano w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu rządu.

Waloryzacja emerytur powiązana z wysokością inflacji

Premier zaznaczył, że jego ugrupowanie nie zamierza zmniejszać świadczeń dla emerytów mimo trudnej sytuacji gospodarczej i światowego kryzysu, bo większe świadczenia dla emerytów i rencistów to "droga solidarności", z której Polski nie zepchną nawet "najtrudniejsze okoliczności". Zapowiedział także, że 13. i 14. emerytura mają stać się świadczeniami stałymi.

W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Mateusz Kosiński z portalu Tysol.pl. Gość audycji stwierdził, że nie jest zaskoczony decyzją o powiązaniu wskaźnika waloryzacji ze wskaźnikiem inflacji. Wyraził zadowolenie także z utrzymania 13. i 14. emerytury, choć jego zdaniem nie są to programy idealne, bo powinny być powiązane z wysokością płaconych składek, a zatem odłożonym przez emerytów kapitałem, a nie równe dla wszystkich.

13. i 14. emerytur utrzymane

- Twierdzę, że istnieją propozycje ciekawsze, niż 13. i 14. emerytura, które też są dobre - przy tak niskich emeryturach średnich, jakie są w Polsce, każde wsparcie dla emerytów jest ważne (...). Ale ja tutaj piję do pomysłu emerytur stażowych, które Solidarność usiłuje od kilku lat wrzucić na agendę i tutaj niestety jest duży opór ze strony rządu - mówił Mateusz Kosiński.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:43 PR24_mp3 2022_10_18-14-33-25_Kosiński.mp3 Mateusz Kosiński o decyzjach rządu ws. emerytur ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Mateusz Kosiński (Tysol.pl)
Data emisji: 18.10.2022
Godzina emisji: 14.33

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także