more_horiz

"Wielka Brytania jest w trudnej sytuacji". Dr Zaborowski o dymisji Liz Truss

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 15:33
- Obecnie w Wielkiej Brytanii mamy do czynienia z sytuacją, w której to rynki [...] bardzo negatywnie zareagowały na propozycję zmian finansowych, zmian budżetowych, które - jak się okazało - były bardzo źle policzone - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Zaborowski (były dyrektor PISM, Res Publica Nowa).
Dr Marcin Zaborowski: Wielka Brytania jest w trudnej sytuacji
Dr Marcin Zaborowski: Wielka Brytania jest w trudnej sytuacjiFoto: Shutterstock/Clicksbox

Po 45 dniach Liz Truss podała się do dymisji. Bezpośrednią przyczyną tego wydarzenia były kwestie reform podatkowych. Przypomnijmy, że Liz Truss przekonywała swoich zwolenników do siebie tym, że wprowadzi ostre cięcia. Jednak kiedy projekt się pojawił, nie spodobał się on rynkom ani części wyborców. W związku z tym gość Polskiego Radia 24 mówił o tym, jak będzie kształtowała się sytuacja w Wielkiej Brytanii oraz jak to, co dzieje się wewnątrz, wpłynie na zewnętrzne relacje tego państwa.

"Czas na cenzurowanym"

- Sytuacja wewnętrzna gospodarcza Wielkiej Brytanii nie jest w tym momencie godna pozazdroszczenia - stwierdził dr Marcin Zaborowski. - Mamy do czynienia z taką sytuacją, w której to rynki finansowe [...] bardzo negatywnie zareagowały na propozycję zmian finansowych, zmian budżetowych, które - jak się okazało - były bardzo źle policzone. W związku z czym to wszystko się po prostu nie spięło - tłumaczył gość PR24.

- Od tego momentu, kiedy ta propozycja została złożona, źle przyjęta - funt stracił na wartości, rozpoczęła się też wyprzedaż brytyjskich papierów skarbowych - było wiadomo, że czas Liz Truss jest czasem na cenzurowanym. I jak się okazało, dwa tygodnie później musiała ustąpić - mówił były dyrektor PISM. 

"Przewaga opozycji"

Zaznaczył również, że Wielka Brytania jest w sytuacji trudnej, ponieważ partia konserwatywna jest obecnie bardzo niepopularna. - W tej chwili w sondażach opinii publicznej 25 do 30 punktów proc. więcej ma Partia Pracy. Jest to bardzo duża przewaga opozycji - powiedział gość Magdaleny Złotnickiej. 

Dodał, że Partia Konserwatywna jest też partią bardzo podzieloną, pozbawioną jasnego lidera, a dodatkowo koszty życia rosną. - W tym kraju nie ma poczucia, że kraj zmierza we właściwym kierunku. [...] Dlatego jest trudny moment dla Wielkiej Brytanii i naprawdę nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek z partii konserwatywnej cieszył się na możliwość objęcia pozycji lidera - stwierdził. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:44 PR24_AAC 2022_10_21-14-34-19.mp3 Dr Marcin Zaborowski: Wielka Brytania jest w trudnej sytuacji (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Marcin Zaborowski (były dyrektor PISM, Res Publica Nowa)

Data emisji: 21.10.2022

Godzina: 14.34

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także