more_horiz

"Historia o polskim DNA". Eryk Mistewicz o projekcie "Opowiadamy Polskę światu"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 09:26
- To są historie o tym, co zdarzyło się na terenie między Rosją a Niemcami w ciągu ostatnich 110-120 lat. To teksty o uszanowaniu, umiłowaniu przez Polaków wolności, solidarności, demokracji - mówił w Polskim Radiu 24 Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, wydawcy miesięcznika opinii "Wszystko co Najważniejsze".
Eryk Mistewicz: Opowiadamy Polskę światu to historia polskiego DNA.
Eryk Mistewicz: "Opowiadamy Polskę światu" to historia polskiego DNA.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Tematem rozmowy był projekt Instytutu Nowych Mediów "Opowiadamy Polskę światu", który ma w tym roku swoją kolejną odsłonę. Tym razem poświęcony zostanie polskiemu Świętu Niepodległości. Teksty o naszym kraju pojawiają się w mediach 60 państw świata.

"Historia o polskim DNA"

Na antenie Polskiego Radia 24 gościł prezes instytutu, który wskazał, że "to jest tak naprawdę historia o polskim DNA, o uszanowaniu, umiłowaniu przez Polaków wolności, solidarności, demokracji".

- To są teksty o tym, jak pomagamy w tej chwili Ukrainie, Ukraińcom. Jak przyjmujemy ich w swoich domach, w jaki sposób państwo polskie ich wspiera i zapewnia bezpieczeństwo ukraińskim kobietom i dzieciom - powiedział. - Jak pomaga im znaleźć pracę i korzystać z tego, z czego korzystają Polacy - dodał.

"Co zdarzyło się między Rosją a Niemcami"

Podkreślił, że "to są historie o tym, co zdarzyło się na terenie między Rosją a Niemcami w ciągu ostatnich 110-120 lat". - To są teksty o nierozliczonej w dalszym ciągu II wojnie światowej, o tym, ilu dzieł sztuki musimy domagać się, aby wróciły do Polski i polskich muzeów - wskazał. - Jest opisana akcja "Puste Ramy" - powiedział.

- To nasza akcja, która trwa już od ponad 7 lat i dalej się rozwija. To fantastyczna praca pozwalająca opowiedzieć Polskę światu - ocenił. - Praca autorów, najwybitniejszych polskich historyków, liderów opinii, ale też teksty intelektualistów - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:14 Mistewicz.mp3 Eryk Mistewicz: "Opowiadamy Polskę światu" to historia polskiego DNA (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Piotr Wąż

Gość: Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, wydawcy miesięcznika opinii "Wszystko co Najważniejsze"

Data emisji: 11.11.2022

Godzina emisji: 8.35

jb/kor

Zobacz także

Zobacz także