Zależności między prawem krajowym a europejskim. Prof. Grabowska wyjaśnia: to, co polskie, jest najważniejsze
Prof. Genowefa Grabowska opowiedziała na antenie Polskiego Radia 24 o zależnościach między prawem krajowym a europejskim. - To, co polskie, jest najważniejsze, ale nie da się osiągnąć wszystkiego, co byśmy chcieli, bez troski o legislację i bez odniesienia - nie tylko do dobrej polskiej legislacji - ale także do jej związków z legislacją unijną oraz do problemów, jakie z tego wynikają - skomentowała.
2022-11-18, 17:11
Zdaniem ekspertki, w naszym kraju "wyolbrzymia się spór dotyczący przede wszystkim realizacji wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kontekście zadań, jakie stawia on polskiemu legislatorowi". Prof. Genowefa Grabowska zaznaczyła zarazem, że na tę kwestię należy spoglądać w kontekście całej Wspólnoty.
- Tego typu wyroki, w których Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wysyła pewne sygnały, zadania, propozycje zmian czy nakazy pomijania przepisów konstytucji międzynarodowych, to nie jest tylko kwestia adresu polskiego. Tego typu przypadki zdarzały się chyba każdemu państwu unijnemu - podkreśliła, jako przykład podając sprawę Niemiec, Hiszpanii czy też Francji.
Współpraca z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- We Francji, kiedy Trybunał Konstytucyjny nakazał skrócenie terminu przechowywania danych elektronicznych, które miały wpływ na bezpieczeństwo państwa, to Rada Stanu - odpowiednik naszego Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała: "nie". Co więcej, rząd francuski zwrócił się do Rady Stanu i powiedział: "proszę nie wykonywać tego wyroku" - przypomniała.
Prof. Genowefa Grabowska podkreśliła również, że "granica rozpościera się między obowiązywaniem prawa a jego stosowaniem". - Żeby nie zrobić wielkiego hałasu, w takich sytuacjach mówi się: "szanujemy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i uważamy, że jego wyroki powinny być akceptowane, ale w wyjątkowym naszym przypadku nie możemy się zastosować do jego zaleceń, ponieważ nasza konstytucja na to nie pozwala" - powiedziała, zaznaczając, że takie podejście często zmniejsza napięcie w relacjach, ale może też sprawić, że staną się one jeszcze bardziej skomplikowane.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
REKLAMA
Gość: prof. Genowefa Grabowska (profesor prawa o specjalności prawo międzynarodowe i europejskie)
Data emisji: 18.11.2022 r.
Godzina emisji: 15.42
ng
REKLAMA
REKLAMA