more_horiz

Płk. Marciniak: baterie niemieckie będą mogły funkcjonować w polskim systemie obrony powietrznej

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 18:20
- Dostawa każdego zasobu w postaci obrony przeciwlotniczej, czy przeciwrakietowej na teren naszego kraju, czy w ogóle na teren NATO, jest jak najbardziej korzystna - mówił w Polskim Radiu 24 pułkownik Michał Marciniak, pełnomocnik resortu obrony narodowej do spraw Budowy Systemu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej.
Płk. Marciniak: baterie niemieckie będą mogły funkcjonować w polskim systemie obrony powietrznej
Płk. Marciniak: baterie niemieckie będą mogły funkcjonować w polskim systemie obrony powietrznejFoto: gov.pl

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Niemcy potwierdzili chęć rozmieszczenia wyrzutni Patriot przy granicy z Ukrainą. Po rozmowie telefonicznej ze swoją niemiecką odpowiedniczką zaznaczył, że "do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować".

W opinii gościa PR24, na razie nie wiadomo, jakie są dokładne szczegóły niemieckiej propozycji. Pułkownik Michał Marciniak, pełnomocnik MON do spraw Budowy Systemu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej ocenił, że baterie niemieckie będą mogły funkcjonować w polskim systemie obrony powietrznej.

"Dostawa jest korzystna"

- Dostawa każdego zasobu w postaci obrony przeciwlotniczej, czy przeciwrakietowej na teren naszego kraju, czy w ogóle na teren NATO, jest jak najbardziej korzystna, natomiast tutaj mówimy o możliwości interoperacyjnej współpracy pomiędzy siłami zbrojnymi czyli systemem, który właśnie budujemy, a wojskami sojuszniczymi, natomiast nie mówimy o pełnej integracji, bo system polski będzie operował na bazie amerykańskiego systemu dowodzenia - wyjaśnił. 

Niemiecka minister Christine Lambrecht w konsekwencji wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich, zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony Patriot i myśliwce typu Eurofighter. - Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot. Jesteśmy już na Słowacji i chcemy tam przedłużyć naszą obecność do końca 2023 roku, a być może nawet dłużej" - powiedziała.

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu, stosowany m.in. przez USA i Niemcy, a od października tego roku także przez Polskę. Do końca 2022 roku na wyposażenie polskiego wojska mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.


Posłuchaj
08:32 PR24_mp3 2022_11_21-17-49-42.mp3 Płk. Marciniak: baterie niemieckie będą mogły funkcjonować w polskim systemie obrony powietrznej ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ewa Wasążnik/Agnieszka Drążkiewicz

Gość: pułkownik Michał Marciniak (pełnomocnik resortu obrony narodowej do spraw Budowy Systemu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej)

Data emisji: 21.11.2022

Godzina: 17:49  


Zobacz także

Zobacz także