more_horiz

Dr Andrzej Anusz o stworzeniu wspólnej listy wyborczej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 10:47
- Lider PO Donald Tusk już wie, że jednej listy nie będzie, natomiast postulat dla wyborców opozycyjnych mówiący o tym, że trzeba jedności jest korzystny politycznie - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Andrzej Anusz.
PO po raz kolejny zaapelowało o stworzenie wspólnego bloku opozycyjnego w wyborach
PO po raz kolejny zaapelowało o stworzenie wspólnego bloku opozycyjnego w wyborachFoto: PR24/AK

W czwartek Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej po konwencji podjęła uchwałę w sprawie wystawienia jednej listy ugrupowań opozycyjnych w zbliżających się wyborach do parlamentu. "Apelujemy o pilne przystąpienie do wdrażania idei budowania wspólnej listy całej demokratycznej opozycji. (..) Polacy mają rację, żądając od opozycyjnych partii politycznych współdziałania na rzecz zwycięstwa w najbliższych wyborach parlamentarnych" - podkreślono w komunikacie partii.

Zdaniem politologa dr Andrzeja Anusza "lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk już wie, że tej jednej listy wyborczej nie będzie, natomiast postulat dla wyborców opozycyjnych - mówiący o tym, że trzeba jedności i jednej listy - jest korzystny politycznie".

Wspólna lista opozycji

- To idzie w kierunku takiej presji na inne ugrupowania opozycyjne. Jeszcze kilka dni temu pojawił się list kilkuset osób w "Gazecie Wyborczej", który też dokładnie w tym samym kierunku szedł - przypomniał ekspert.

Gość audycji dodał ponadto, że w jego ocenie aż do momentu samych wyborów będą pojawiać się różne apele mówiące o jedności. - Ale to tak naprawdę będzie służyło tylko temu, by wzmacniać największą partię opozycyjną, czyli Platformę Obywatelską. Ja osobiście obserwując scenę polityczną w tej chwili nie wierzę, żeby jedna lista powstała - skomentował dr Andrzej Anusz.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
03:30 PR24_mp3 2022_11_25-07-54-59.mp3 Dr Andrzej Anusz o stworzeniu wspólnej listy wyborczej opozycji ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: dr Andrzej Anusz (politolog, Instytut im. Józefa Piłsudskiego)

Data emisji: 25.11.2022 r.

Godzina emisji: 07.55

ng//PAP

Zobacz także

Zobacz także