more_horiz

Konferencja "Zderzenie kulturowe w UE". Patryk Jaki: warto, byśmy porozmawiali o swojej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 16:40
- Bardzo istotne jest to, abyśmy rozumieli, czy jest rzeczywiście różnica pomiędzy polskością, niemieckością, rosyjskością. Czy to ma jakieś znaczenie, czy to nie ma znaczenia - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Patryk Jaki, zapraszając na konferencję "Zderzenie kulturowe w UE".
Patryk Jaki
Patryk JakiFoto: PR24/MR

W ten weekend w Warszawie odbędzie się konferencja "Zderzenie kulturowe w UE". W Polskim Radiu 24 o wydarzeniu, w którego organizację jest zaangażowany, mówił europoseł Patryk Jaki.

Czym jest "polskość"?

Gość audycji wyjaśnił, że to już 3. edycja konferencji, w tym roku zaś odbywać się ona będzie pod hasłem przewodnim "Polskość". Jak stwierdził, chodzi o odpowiedź na pytania: czym jest polskość, czy w Europie XXI wieku wiąże się z jakimiś przewagami.

- Myślę, że to bardzo istotny temat, dlatego że kontekst sprawia, że warto, abyśmy zrozumieli, abyśmy porozmawiali o naszej tożsamości. Jaki to jest kontekst? Mianowicie jest to kontekst tworzącego się z jednej strony państwa europejskiego, z którym idzie próba zunifikowania kultury europejskiej, tworzenia nowej kultury europejskiej, która by odrzucała narodowe tożsamości - mówił Patryk Jaki.

Konferencja "Zderzenie kulturowe w UE". Zaprasza Patryk Jaki

- Dlatego moim zdaniem bardzo istotne jest to, abyśmy rozumieli, czy jest rzeczywiście różnica pomiędzy polskością, niemieckością, rosyjskością. Czy to ma jakieś znaczenie, czy to nie ma znaczenia? Czy my jesteśmy inni od Niemców, a jeśli tak, to dlaczego? Te pytania jutro staną podczas tej konferencji - mówił Patryk Jaki.

Dodał także, że rozmowa będzie dotyczyć także innych kwestii, jak np. przyszłość Polski w UE, geopolityka, zagadnienia związane z religią i przyszłością cywilizacji. Patryk Jaki powiedział, że wydarzenie odbywa się w sobotę i w niedzielę w Warszawie przy ul. Białostockiej. Wstęp jest bezpłatny, ale jest konieczne zgłoszenie się na adres: zgloszenia.zderzeniekulturowe@gmail.com.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:47 PR24_mp3 2022_11_25-15-33-46_Jaki.mp3 Patryk Jaki o konferencji "Zderzenie kulturowe w UE" ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Patryk Jaki (europoseł, Solidarna Polska)
Data emisji: 25.11.2022
Godzina emisji: 15.33

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także