more_horiz

"Polski Ład dla kultury". Dr Katarzyna Obłąkowska: nasze zabytki mają ogromne potrzeby, ale też potencjał

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 19:15
- Polskie zabytki mają ogromne potrzeby. Ale jednocześnie mają ogromny potencjał, który mogą dać społeczeństwu - podkreśliła w Polskim Radiu 24 socjolog dr Katarzyna Obłąkowska. Gościem audycji był także ekonomista dr Artur Bartoszewicz.
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Premier Mateusz Morawiecki w środę 23 listopada podczas wizyty w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku poinformował o szczegółach rządowego programu odbudowy zabytków "Polski Ład dla kultury".

- Dziś razem z premierem Piotrem Glińskim mamy ogromną radość, aby przedstawić kolejny bardzo duży i ważny program odbudowy pamięci o polskich zabytkach, które z kolei mają odzyskać ten dawny blask. Często są one dumą lokalnych społeczności, często mogą być magnesem przyciągającym turystów - mówił szef rządu.

Miejsca pracy i rozwój turystyki

Zdaniem dr Katarzyny Obłąkowskiej "polskie zabytki mają ogromne potrzeby". - Ale jednocześnie mają ogromny potencjał, który mogą dać społeczeństwu i rozwojowi. Często mówimy o zabytkach, podkreślając, że wymagają one pieniędzy, nakładów. Ale tak naprawdę za inwestycjami w tej dziedzinie, pójdą miejsca pracy i rozwój turystyki - podkreśliła rozmówczyni PR24. 

Dr Artur Bartoszewicz z kolei zwrócił uwagę, że rządowy program jest inwestycją. - Myślenie, że w kryzysie należy się całkowicie wycofywać z aktywności społecznej i gospodarczej jest całkowicie błędne - zaznaczył ekonomista.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:01 PR24 2022_11_27-17-35-30.mp3 dr Katarzyna Obłąkowska i dr Artur Bartoszewicz o zabytkach (Temat dnia) 

* * *

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Goście: dr Katarzyna Obłąkowska (socjolog), dr Artur Bartoszewicz (ekonomista) 

Data emisji: 27.11.2022

Godzina emisji: 17.33

PR24/bartos

Zobacz także

Zobacz także