more_horiz

"Trzeba najpierw wzmacniać obronę przeciwlotniczą Ukrainy". Wypartowicz o systemie Patriot w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 10:55
- Gdyby systemy Patriot stanęły tuż za naszą granicą, to mogłaby być chroniona zarówno nasza granica państwowa, jak i część terytorium Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Wypartowicz (Defence24.pl) o propozycji dot. niemieckich systemów obrony przeciwlotniczej.
Generał Komornicki o niemieckich rakietach Patriot: powinny trafić na Ukrainę, brak przeszkód
Generał Komornicki o niemieckich rakietach Patriot: powinny trafić na Ukrainę, brak przeszkódFoto: Mike Mareen/shutterstock

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała Polsce przekazanie dwóch baterii Patriot, które miałyby chronić polskie niebo przed ewentualnym ostrzałem Rosji lub przypadkowo lecącymi w stronę naszego terytorium rakietami ukraińskimi. Polski minister obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak, zaproponował przekazanie tych baterii Ukrainie, która bardziej potrzebuje ochrony swojego nieba.

Niemcy odmówiły, stwierdzając, że ich patrioty wpięte są w system NATO-wskiej obrony powietrznej. Sekretarz generalny NATO nie widział przeszkód, by przekazać wyrzutnie Ukrainie, twierdząc, że to indywidualna decyzja każdego państwa członkowskiego NATO. Wreszcie niemieckie media donoszą, że propozycja Lambrecht miała charakter stricte PR-owy i nie była skonsultowana z niemieckimi dowódcami wojskowymi.

Bartłomiej Wypartowicz przypominał, że Polska jest w trakcie realizacji programów wzmocnienia obrony przeciwlotniczej, które w przyszłości pozwolą na bardzo dobrą ochronę naszego nieba, ale jak ocenił, to, czym dysponujemy w tej chwili, nie jest wystarczające.

- Jeżeli jest możliwość wzmocnienia obrony przeciwlotniczej Ukrainy, to trzeba to najpierw robić u nich. Tu jednak musi być zgoda strony niemieckiej. Jak pokazała historia tego konfliktu, Niemcu potrafią się zastanawiać bardzo długo - dodał i zauważył, że dyskusja o przyjęciu Patriotów od Niemiec wygląda jak rozgrywka polityczna. - To może niestety odbić się na bezpieczeństwie Polski czy Ukrainy. Jestem zdania, że każdy sprzęt powinniśmy przyjąć, ponieważ nasza obrona przeciwrakietowa potrzebuje wzmocnienia - stwierdził ekspert.

Posłuchaj
23:48 PR24_mp3 2022_11_28-09-36-14.mp3 Bartłomiej Wypartowicz o propozycji Niemiec dotyczącej systemu Patriot (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Przypomnijmy, 15 listopada na Przewodów w województwie lubelskim spadł ukraiński pocisk przeciwrakietowy, zabijając dwóch obywateli Polski. Tego samego dnia Rosjanie przeprowadzali zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Kilka dni później niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała, że jej kraj przekaże Polsce systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Bartłomiej Wypartowicz

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 09.36

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także