more_horiz

"Mam wrażenie, że była to zagrywka pijarowa". Czarnecki o sprawie niemieckich patriotów

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 08:03
- Obietnice ze strony Brukseli i Berlina w praktyce wyglądają znacznie skromniej, niż jest to deklarowane. Mam wrażenie, że akcja ze strony Berlina ws. baterii Patriot była zagrywką pijarową. Mam nadzieję, że ten spór będzie zakończony, bo patrioty są potrzebne - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała Polsce przekazanie dwóch baterii Patriot, które miałyby chronić polskie niebo przed ewentualnym ostrzałem Rosji lub przypadkowo lecącymi w stronę naszego terytorium rakietami ukraińskimi. Polski minister obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak zaproponował przekazanie tych baterii Ukrainie, która bardziej potrzebuje ochrony swojego nieba.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Amerykanie dają to, co obiecują, natomiast wsparcie UE ogranicza się do deklaracji. - Obietnice ze strony Brukseli i Berlina w praktyce wyglądają znacznie skromniej, niż jest to deklarowane. Mam wrażenie, że akcja ze strony Berlina ws. baterii Patriot była zagrywką pijarową. Mam nadzieję, że ten spór będzie zakończony, bo patrioty są potrzebne. Mam nadzieję, że strona niemiecka zrozumie, że także w jej interesie jest, aby ta wojna się skończyła - powiedział Ryszard Czarnecki. 

Europoseł PiS tłumaczył, że Polska należy do największych unijnych państw. - Czy będziemy prowadzić politykę bierną, czy aktywną? Czy będziemy pasem transmisyjnym unijnej polityki, czy podmiotem? Efekty podłączania się do mainstreamowej polityki z czasów rządów PO-PSL są więcej niż skromne. Zmiana sytuacji geopolitycznej jest przykładem umiejętnego wykorzystania koniunktury przez władze RP. Były aktywne, były podmiotem. Jeszcze w zeszłym roku sytuacja pod tym względem była dramatyczna. Sytuacja zmieniła się wraz z agresją Rosji na Ukrainę. Potrafiliśmy wykorzystać koniunkturę i powrócić do sytuacji z czasów prezydenta USA Donalda Trumpa. Polska stała się sojusznikiem nr 1 USA w UE. To było wejście do innej ligi w relacjach międzynarodowych - stwierdził Czarnecki.

Posłuchaj
14:36 PR24 2022_11_28-07-07-17.mp3 Ryszard Czarnecki gościem Mirosława Skowrona (24 pytania - Rozmowa poranka)

Niemcy odmówiły przekazania Ukrainie patriotów, twierdząc, że są wpięte w system NATO-wskiej obrony powietrznej. Sekretarz Generalny NATO nie widział przeszkód, by przekazać wyrzutnie Ukrainie, twierdząc, że to indywidualna decyzja każdego państwa członkowskiego NATO. Wreszcie niemieckie media donoszą, że propozycja Lambrecht miała charakter stricte PR-owy i nie była skonsultowana z niemieckimi dowódcami wojskowymi.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadząca: Mirosław Skowron 

Gość: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 7.06

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także