more_horiz

"Są teatralne, jakby odczytywane". Prof. Domański o wystąpieniach Tuska

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 15:57
- Gdyby porównać wystąpienia Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego, to wystąpienia lidera PO są takie teatralne, nieautentyczne - tak jakby odczytywane [...]. Prezes PiS z kolei jest autentyczny, mówi na luzie - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański socjolog PAN. W audycji odniósł się też do "strategii Donalda Tuska".
Prof. Domański: gdyby porównać wystąpienia Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego, to wystąpienia lidera PO są takie teatralne, nieautentyczne
Prof. Domański: gdyby porównać wystąpienia Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego, to wystąpienia lidera PO są takie teatralne, nieautentyczneFoto: PAP/Paweł Supernak

Z sondażu opublikowanego w sobotę na portalu wPolityce.pl wynika, że gdyby wybory do parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę, głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych; na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 29 proc., co oznacza wzrost o 1 punkt procentowy. 

Prof. Henryk Domański odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 do strategii Donalda Tuska w celu przekonania wyborców do oddania głosu na Platformę Obywatelską.

- Jednym z elementów tej strategii, jest na pewno radykalne stanowisko wobec PiS. Używanie słów "złodzieje", "przestępcy", "musimy ich wyprowadzić" to jest podyktowane dążeniem do odzyskania swojego wizerunku, czyli tego, co najbardziej boli Tuska. Lider PO nie zdawał sobie sprawy, że jego wyjazd do Brukseli spowoduje takie opanowanie sceny politycznej przez PiS oraz że to odwróci tę hegemonię kulturową Platformy Obywatelskiej - mówił profesor. 

Wystąpienia Tuska i Kaczyńskiego

W ostatnim czasie prezes PiS Jarosław Kaczyński objeżdża kraj i spotyka się ze swoimi wyborcami. Podobnie robi Donald Tusk.

- Gdyby porównać wystąpienia Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego, to wystąpienia lidera PO są takie teatralne, nieautentyczne - tak jakby odczytywane. Podobnie było zresztą z jego wystąpieniami w Brukseli. A Jarosław Kaczyński jest autentyczny, mówi na luzie, on się jakby niczego nie musi bać - ocenił prof. Domański.

Z ostatnich badań CBOS dotyczących zaufania Polaków do polityków wynika, że prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 34 proc. respondentów (wzrost o 2 pkt proc.). Z kolei szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska zaufaniem obdarza 29 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt). 

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
22:35 PR24_mp3 2022_11_29-14-33-50.mp3 Prof. Henryk Domański (socjolog PAN) o strategii Donalda Tuska oraz jego wystąpieniach (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: prof. Henryk Domański (socjolog PAN)

Data emisji: 29.11.2022 r.

Godzina emisji: 14.33

pr24/kor

asp

Zobacz także

Zobacz także