more_horiz

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Anna Popek: sposób opowiadania historii wpływa na kolejne pokolenie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 15:13
- Media publiczne należą do narodu, reprezentują głos Polaków i dbają o to, by pokazywać prawdę najbliższą narodowi polskiemu - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Popek, przewodnicząca kapituły Nagród Mediów Publicznych. - To, jak opowiadamy historię, wpływa na to, jak ona jest zapamiętywana i dobierana i jak kształtuje kolejne pokolenia - zaznaczyła.
Anna Popek
Anna Popek Foto: PR24 / Robert Bartosewicz

- Cieszę się, że wśród nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Obraz" znalazły się trzy znakomite nazwiska - mówiła w Polskim radiu 24 Anna Popek, przewodnicząca kapituły Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Obraz".

Troje nominowanych w kategorii "Obraz"

Jako pierwszego nominowanego gość Polskiego Radia wskazała Zdzisława Cozaca. - To twórca, który upodobał sobie okres wczesnej słowiańszczyzny - wyjaśniła. - Znalazł fenomenalny sposób na pokazywanie tego okresu, o którym niewiele wiemy - wskazała. - Użył wspaniałych animacji i grup rekonstrukcyjnych. Jego opowieści o dawnych słowiańskich czasach są niezwykle barwne, wyglądają trochę jak powieści fantasy czy gry komputerowe, ale wszystko jest niezwykle dobrze umotywowane, naukowo potwierdzone i podawane są źródła historyczne - mówiła dziennikarka.

Drugim nominowanym w kategorii "Obraz" jest Maria Dłużewska, "znakomita dokumentalistka i aktorka, osoba z niezwykłą werwą życiową i zainteresowaniem sprawami wpływającymi na nasz dzień codzienny, które niedawno były historią". - Nie zostawia niedokończonych tematów. Jeżeli znała sposób pozyskiwania, czy informacji, czy dochodzenia do władzy, to starała się zrozumieć, przedstawić, unaocznić i pokazać bohaterów tamtych dni. Myślę o postaciach opozycji antykomunistycznej czy grupach oporu albo małżeństwie państwa Gwiazdów - wyliczyła. - Dla niej ważne jest to, by historie ważne dla nas nie zostały zapomniane - podkreśliła.

Jak mówiła gość "Tematu dnia", trzecim nominowanym do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Obraz" jest Andrzej Mastalerz. - Świetny aktor, znany z doskonałych ról, ale także głos, który słyszymy i w teatrze Polskiego Radia, i w lekturach czytanych na łamach naszej rozgłośni, z niezwykłą kulturą osobistą, wrażliwością i zaangażowaniem w opowiadanie spraw niepopularnych czy poza głównym nurtem - zaznaczyła. - On zdaje sobie sprawę z ceny, jaką musi za to płacić, ale uważa, że pewne rzeczy, jak prawda czy rzetelny opis, są tego warte - wskazała Anna Popek.

Ważny sposób opowiadania historii

Pytana o sens Nagród Mediów Publicznych, Anna Popek wskazała, że sama nazwa pokazuje, że media publiczne "należą do narodu, reprezentują głos Polaków" i dbają, by pokazywać prawdę najbliższą narodowi polskiemu. - To, jak opowiadamy historię, wpływa na to, jak ona jest zapamiętywana i dobierana i jak kształtuje kolejne pokolenia - zaznaczyła Anna Popek.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:30 Anna-Popek--PR24_mp3 2022_11_30-14-17-15.mp3 Anna Popek o nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz ("Temat dnia/ Gość PR24")

Czytaj także: 

Nagrody za obraz, słowo i muzykę

Polskie Radio przyzna Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". W tym roku w gronie nominowanych znaleźli się: dyrygent Łukasz Borowiczwokalistka Renata Przemyk i kompozytor, aranżer, basista i multiinstrumentalista Marcin Pospieszalski.

W kategorii "Słowo" nagrodę przyzna Polska Agencja Prasowa. W tym roku szansę na nagrodę mają: poeta, pisarz, autor tekstów piosenek i dziennikarz Ernest Bryll, socjolog i publicysta Andrzej Zybertowicz oraz prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy Wiesław Helak.

Swoją nagrodę nazwaną "Idea" wręczą też rozgłośnie regionalne. Prezesi 17 rozgłośni regionalnych nominowali do niej pisarza i dziennikarza Jarosława Jakubowskiego - od lat współpracującego z Polskim Radiem PiK i Teatrem Polskiego Radia; poetę, pieśniarza, kompozytora, legendarnego artystę Piwnicy pod Baranami Leszka Długosza oraz felietonistę, muzyka i wokalistę Felicjana Andrzejczaka.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Anna Popek (przewodnicząca kapituły Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Obraz")

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 13.33


mbl/kor

Zobacz także

Zobacz także